Önerilen Makaleler

11.01.2022
DACHSER, charter faaliyetlerini uzun vadede genişletiyor

DACHSER Air & Sea Logistics, Hong Kong ve Avrupa arasındaki rotanın charter programını uzun vadeli bir sözleşme ile destekliyor. Bu, lojistik sağlayıcının müşterilerine Ocak 2022'den Mart 2024'e kadar güvenilir hava  taşımacılığı kapasitesi sunabilecek bir konumda olmasını sağlıyor.

Oku
08.12.2021
Yeni DACHSER dergisi burada!

"Değişmeyen tek şey değişimdir" - şu anda her yerde görünen bilge sözlerden. Dünya hızla dönerken, lojistikte de inovasyon hızı ve değişim baskısı giderek artıyor. DACHSER dergisinin son sayısında, şirketimiz ve müşterilerimizin geleceğin acil sorunlarını nasıl ele aldığı ve çözümler için çalışmalarını rapor ediyoruz.

Oku
28.10.2021
DACHSER tamamen yeşil elektriğe geçiyor

Lojistik sağlayıcı, dünya genelindeki elektriğinin yüzde 100'ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor; şirket fotovoltaik sistemleri kullanarak ürettiği yeşil elektrik miktarını dört katına çıkaracağını belirtti.

Oku
21.09.2021
Yeni DACHSER dergisi burada!

Lojistik konularının, son birkaç aydır olduğu gibi günlük ve ticari basında bu denli öne çıkması sık rastlanan bir durum değil. Küresel ekonomi pandeminin şokunu atlatıyor ve birçok yerde üretim yeniden tüm hızıyla devam ediyor. Ancak hammadde ve ürün eksikliği, çok az sayıda konteyner ve palet, sürücü sıkıntısı, depolama alanında yetersizlik kara, deniz ve hava taşımacılığında bu canlanmaya engel oluyor.

Oku

DACHSER Türkiye

11.01.2022
Deniz Taşımacılığı: Ningbo  ve Tianjin limanlarında yaşanan aksaklıklar

Ningbo limanlarında yaşanan aksamalarla  ilgili sizlerle  güncel bilgileri paylaşmak istiyoruz. Son zamanlarda, Tianjin'de bir Covid salgını meydana geldi. Aşağıda size mevcut durumun kısa bir özetini sunuyoruz.

Oku
10.01.2022
2022'den itibaren Avusturya'da otoyol ücretlerinde artış

Avusturya hükümeti otoyol ücretini 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yasal olarak artırdı. İlgili değişikliği bizde müşterilerimize DACHSER'in 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak yeni otoyol geçiş tarifelerine entegre edeceğiz.

​​​​​​​Konu ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız veya herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yerel DACHSER temsilciniz ile  iletişime geçiniz.

Oku
22.12.2021
Tedarik zincirinizi Chinese New Year etkisine hazırlayın

Chinese New Year (CNY) çok yakında Şubat ayının başında geliyor. Bu, geleneksel olarak kutlanan ve uzayan ulusal tatiller nedeniyle küresel navlun piyasasını etkileyen önemli bir olaydır; ilgili süreçte işletmelerin kapanacağı, fabrikaların operasyonları askıya alacağı ve taşıyıcıların düşük talebe yanıt olarak kapasiteyi azaltacağı bir dönem anlamına gelmektedir. Bu yıl, benzeri görülmemiş zorlu piyasa koşulları nedeniyle CNY'nin etkisinin normalden daha fazla hissedilmesi bekleniyor. CNY hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sizin için ne anlama geldiğini ve en önemlisi tedarik zincirinize olan etkilerini en aza indirmek için nasıl hazırlanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Oku
16.12.2021
"Rotayı belirledik"

2021, DACHSER'in büyük bir istikrar ve dayanıklılık göstererek üstesinden gelebildiği zorluklarla dolu bir yıldı. Bu zor zamanlarda şirket, özellikle iklim koruma faaliyetleri açısından önemli bir stratejik rota belirledi. CEO Burkhard Eling' in konu çalışmalara değinen yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Oku
14.12.2021
DACHSER dünyanın en büyük kargo uçağını kiraladı

DACHSER Air & Sea Logistics' in uluslararası ekipleri, dünyanın en büyük kargo uçakları olan Antonovs AN-124 ve AN-225'i kiraladı. Uçaklar, bir müşterimiz için Çin'den Avusturya'ya birçok kez tıbbi malzeme taşımakta ve ardından DACHSER, ilgili ürünleri yine kendi kara networkü aracılığıyla dağıtıma çıkarmaktadır.

Oku
09.12.2021
COVID-19 yeni virüs varyantı Omicron – hava ve deniz taşımacılığı hizmetlerine etkisi

Güney Afrika'da yaygın olduğu tespit edilen yeni COVID-19 virüs varyantı Omicron, bu bölgeye ve bu bölgeden gerçekleşen bazı yolcu uçuşlarının iptaline yol açtı.

Bunun dışında şu anda büyük bir kısıtlama olmamakla beraber bazı ülke veya bölgelerin bu virüs çeşidinin yayılmasını kontrol altına almak adına daha fazla önlem alacağı beklenen bir durumdur.

Bu önlemler yolcu uçuşlarında kapasite eksikliği nedeniyle kargo alanında kısıtlamalara yol açabilir. Ayrıca Hong Kong Havalimanı, Güney Afrika gibi Omicron yüksek riskli ülkelere teması olan kargo uçaklarının bir sonraki duyuruya kadar Hong Kong'a girişine izin verilmeyeceğini duyurdu. Bu nedenle, uçuşların yeniden rotalanması beklenecektir.

Denizyolu taşımacılığı sektörü için şu ana kadar mevcut durumda bir değişiklik olmadı. Yalnızca bir deniz nakliye şirketinden Güney Afrika ile yeni bir hizmetin iki ay süreyle askıya alındığı bilgisini aldık.

Ayrıca, Asya pazarında gemi mürettebatı için COVID-19 önlemlerinin sıkılaştırılmasına ilişkin tartışmalar sürmekte ancak durum hala müzakere aşamasında devam etmektedir. Yalnızca Pearl River Deltası'ndan (PRD) Hong Kong da dahil olmak üzere Güney Çin'e/Güney Çin'den gelen besleyici sefer hizmetlerinin Aralık'tan Ocak'a kadar askıya alınması onaylanmıştır. Bu, karayolu taşıma kapasiteleri ve hava taşımacılığı için taşıma modlarında zorunlu bir değişikliğe yol açabilir.

DACHSER ekibi, gönderinizin gecikme durumunu en aza indirmek adına tüm ilgili kişi ve kurumlar ile günlük olarak iletişim halindedir. Herhangi bir sorunuz varsa, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak yerel DACHSER temsilciniz ile iletişime geçiniz.

Oku
29.09.2021
Ülke Bizim, Orman Bizim – DACHSER Türkiye, yaz döneminde çıkan orman yangınları için desteğini gösterdi.

DACHSER Türkiye, bu yaz ülkemizin bir çok bölgesinde eş zamanlı çıkan orman yangınlarının bıraktığı hasarı göz önünde bulundurarak Tema Vakfı ile düzenlediği projesini tamamladı.

Oku
20.09.2021
Çin Golden Week tatili 2021: Lojistik Üzerindeki Etkisi

Çin'de Ekim ayı Golden Week tatili yaklaşıyor. Bu güncellemede tüm bilgileri ve bazı piyasa tahminlerini bulacaksınız.

Oku
17.09.2021
Hava Taşımacılığı: Şanghay Pudong Havalimanı (PVG) durum güncellemesi

Çin Şanghay Pudong Havalimanı'ndaki (PVG) aksaklıklarla ilgili size güncel bilgiler ve mevcut duruma genel bir bakış sunmak istiyoruz.

Oku
19.08.2021
Ningbo limanlarının güncel durumu ve olası sonuçları

Ningbo Meishan limanının kapatılmasıyla ilgili olarak, aşağıda mevcut durum ve olası sonuçlar hakkında size genel bir bilgilendirme sunmak istiyoruz.

Oku
Daha fazla göster

DACHSER Corporate

3
19.01.2022
Programming the future

Two women, two careers in IT, one shared goal: to constantly improve processes for Business Integration customers.

Oku
3
12.01.2022
Machine learning – Support from the data cosmos

Digitalization makes work in logistics easier and more efficient. Goods and data streams flow together, creating quality and transparency across all process steps. DACHSER can apply machine learning to analyze and use data from day-to-day operations, opening up new horizons for intelligent logistics solutions that add value.

Oku
11.01.2022
Sea Freight: Disruptions at Ningbo and Tianjin ports

Regarding the disruptions at Ningbo ports, we would like to give you an update. Recently, a Covid outbreak has occurred in Tianjin. Below we offer you an overview of the current situation.

Oku
11.01.2022
DACHSER extends charter activities long-term

DACHSER Air & Sea Logistics is shoring up its charter program on the route between Hong Kong and Europe with a long-term contract. This ensures that the logistics provider will be in a position to offer its customers reliable air freight capacity from January 2022 out to March 2024.

Oku
GİT

En çok okunanlar

04.06.2019
Yeni DACHSER dergisi burada!

İnsan kaynağı olmadan lojistik sektöründe ofiste, kamyonda, transit terminalde ve depo alanlarında çalışılması mümkün değildir.

Oku
16.10.2019
Incoterms 2020

Bir dizi değişiklikleri de beraberinde getiren Incoterms’ ün yeni sürümü, 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girecektir. Uluslararası Ticaret Odası tarafından yayınlanan teslim şartları; malların alıcıya devredilmesi, nakliye masrafları, mal kaybı veya zararı ve sigorta masrafları gibi uluslararası ticarette önemli alıcı ve satıcı yükümlülüklerini düzenlemektedir.

Incoterms 2020'nin mevcut küresel ticaret uygulamalarına uyarlanmasıyla birlikte, yeni sürüm oldukça güncel ve pratikte uygulamaya yöneliktir. Bu revizyonun amacı Incoterms maddelerini daha da kullanıcı dostu hale getirmektir. Örneğin, kullanıcıların uygun maddeyi seçmelerini kolaylaştırmak için sunumlar revize edilmiştir. Ayrıca, cümle sıralamaları değiştirilip her madde revize edilerek kullanıcı talimatları eklenmiştir.

Intercoms 2010'da içerik açısından, özellikle aşağıdaki maddelerde önemli değişiklikler yapılmıştır:

 • CIF ve CIP’de farklı kapsam seviyeleri
 • Geçmişte olduğu gibi, CIF (Cost Insurance Freight) ve CIP (Carriage Insurance Paid) maddelerinde satıcı hala Incoterms 2020'de nakliye sigortasının masrafını kendisi karşılamakla yükümlüdür.
 • Bununla birlikte, Incoterms 2010'un aksine bu iki maddenin kapsamları, yeni düzenleme ile daha daralmıştır.
 • CIF maddesine karar verildiğinde gözlemlenecek asgari kapsam değişmeden kalır. Satıcı tarafından sağlanacak nakliye sigortası, en azından Enstitü Yük Cetvellerinin (C) maddelerine veya benzeri maddelere (belirtilen risklerin sigortası) uygun olarak ilgili teminatlara karşılık gelmeye devam etmelidir.
 • CIP maddesine karar verilirse, yeni düzenlemeye göre, satıcı Enstitü Kargo Cetvellerinin (A) fıkralarına (tüm risk kapsamı) göre sigorta kapsamı sağlamalıdır.
 • Hem CIF maddesi hem de CIP maddesi, tarafların sözleşmeden farklı olarak sigorta kapsamı konusunda anlaşmaya varmalarını sağlar.
 • Güvenlikle ilgili gereksinimlerin dahil edilmesi
 • Malların nakliyesi için güvenlikle ilgili şartlar, yeni düzenleme ile her Incoterms 2020 teslim şeklinin A 4 ve A 7 maddelerinde yer almaktadır. Diğer Incoterms maddelerinde olduğu gibi, Incoterms maddelerinin sadece satış sözleşmesine taraflara doğrudan uygulandığına ve taşıma sözleşmesinin konusu olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Incoterms 2020, FCA (Free Carrier), DAP (Delivery at Place), DPU(Delivery at Place Unloaded ) ve DDP( Delivered Duty Paid) teslim şekillerinde taşıma için düzenlemeler içerir.
 • FCA (Free Carrier) maddesi altında satılan ve deniz taşımacılığına yönelik mallar için FCA gelecekte yeni bir seçenek öngörmektedir. Alıcı ve satıcı, mallar yükledikten sonra alıcının  taşıyıcı firmaya on-board konşimento hazırlaması konusunda talimat vermesini kabul edebilir. Aynı zamanda, satıcı bu yükleme için düzenlenen konşimentoyu alıcıya teslim etmekle yükümlüdür. Bu genellikle katılımcı bankalar aracılığıyla yapılır.
 • DAT'ın DPU olarak yeniden adlandırılması (Delivery at Place Unloaded). Incoterms 2010 DAT maddesine göre, satıcı bir “terminalde” malları araçtan indirdiği anda teslimatı tamamlamış kabul edilir. Ancak, Incoterms 2010 uygulama notlarına göre, “terminal” terimin karşılığı sadece teknik açıdan terminal değil, boşaltma yeri anlamına da gelmektedir. Bu nedenle, Incoterms 2020'de, önceki DAT maddesini, konuya netlik kazandırmak amacıyla DPU (Boşaltılan Yerde Teslim Edildi – Delivery at Place Unloaded) olarak yeniden adlandırmıştır. Bu, gelecekte herhangi bir teslim yerinin (kabul edilmiş), varış yeri olabileceği anlamına gelmektedir.

Incoterms, satış sözleşmesinin (Ulusal veya uluslararası) tarafları ve adresleri arasında geçerlidir -ancak bunula sınırlı değildir-  ve bu sözleşme ilişkisindeki özel hak ve yükümlülükleri de kapsar. 

Bu şekilde garanti edilen tek tip bir tanım temelinde, müteakip yorum veya satış sözleşmesinde taraflar arasındaki tutarsızlık problemlerinden kaçınılmalıdır. Incoterms’ ün, GT & C benzeri hükümler niteliği nedeniyle, yasal hükümler oluşturmadığı ve bu nedenle, yalnızca taraflar arasında satış sözleşmesine karşılık gelen bir referansla etkili bir şekilde kararlaştırıldıysa, yasal olarak bağlayıcı niteliği olacağı belirtilmelidir. (Incoterms 2020, bu 1/1/2020 tarihinden önce de geçerlidir). Buna bakılmaksızın, bireysel davalarda çelişkili yasal hükümler hala Incoterm maddelerine göre önceliklidir.

Incoterms, 40'tan fazla ülkeden 500 uzman tarafından revize edilmiştir.

Maddeler dünya çapında tanınmakta ve 30'dan fazla dilde kullanılmaktadır.

Oku
17.04.2019
Dachser büyüme rüzgarını yakaladı

Avrupa ihracat sahasında ve canlanan küresel ticarette büyümeden güç alan lojistik hizmet sağlayıcısı ilk defa 6 milyar Euro gelire ulaştı.

Oku
10.12.2019
1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak lityum piller ve hücreler için yeni yasal düzenleme gereklilikleri

Lityum piller ve hücrelerin taşınmadan önce, belirli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Bu testler, basınç, sıcaklık, ezilme ve nakliye sırasında ortaya çıkabilecek etki ile ilgili çeşitli koşulları simüle eder.

1 Ocak 2020 itibariyle, dünyadaki tüm taşıma alanlarında lityum piller ve hücrelerle ilgili daha katı zorunluluklar yürürlüğe girecektir. Gelecekte, 30 Haziran 2003 tarihinden sonra üretilen tüm lityum piller ve hücreler (yani, UN3480, UN3481, UN3091, UN3090) ve ayrıca Haziran ayından sonra üretilen tüm pille çalışan araçlar için UN 38.3.5 ile uyumlu bir test özeti sunulmalıdır. 30, 2003 (yani, UN 3171). Bunu yapmak, üreticilerin ve bu malların distribütörlerinin ortak sorumluluğundadır.

Havayollarına ve nakliye şirketlerine göre, bu belgeler DACHSER' den de talep edilebilir. Bu nedenle, siz müşterilerimizden bu belgeleri belirtilen tüm lityum piller ve hücreler için bize ulaştırmanızı rica ederiz. Böylece tüm tedarik zinciri boyunca kesintisiz bir süreçle işlemlerinizi sürdürebiliriz.

Müşterilerimize, 1 Ocak 2020 itibariyle bu malları ihtiva eden yükleri için istenen belgeler olmadan yüklenmesinin mümkün olmayacağını bildiririz.Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.unece.org/trans/areas-of-work/dangerous-goods/legal-instruments-and-recommendations/un-manual-of-tests-and-criteria/amend-to-rev6.html

Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yerel DACHSER temsilcinizle iletişime geçiniz.

Oku
30.10.2019
Brexit Gecikmesi - Hala dikkate alınması gereken konular nelerdir?

Bilindiği gibi, Avam Kamarası için erken genel seçimlerin İngiltere’de 12 Aralık 2019’da yapılması planlanıyor. Ayrıca AB, Brexit'in son tarihini 31 Ocak 2020'ye kadar uzatmayı kabul etti. Olası anlaşmaya varılamama tehlikesi olsa da Brexit şimdilik engelleniyor. 31.01.2020 tarihinden önce bir anlaşmaya varılırsa, kararlaştırılan geçiş süresi başlangıçta 31.12.2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

“Zorlu” veya “kolay” bir Brexit olup olmadığına bakılmaksızın, ilgili alıcının gümrük idaresi, İngiltere'ye ve İngiltere'den yapılan gönderilerin işlenmesi için esastır. Bu nedenle, müşterilerimizden alıcıları için bize gerekli gümrük otoritesini önermelerini rica ediyoruz.

Gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Oku
18.10.2019
Dachser 2019 IMD Küresel Aile Şirketi Ödülünü kazandı

IMD, Dachser'i operasyonel mükemmellik ve kaliteye odaklı güçlü kurumsal ve aile yönetim yapıları için onayladı.

Udaipur / Lozan / Kempten, 18 Ekim 2019 - İsviçre’nin en üst sıralarında yer alan global iş okulu, IMD Business School, Lozan - Dachser'i ünlü IMD Küresel Aile İşletmeleri Ödülü ile onurlandırdı. Kurucu aile üyelerinden Bernhard Simon, DACHSER CEO'su ve Birgit Kastner-Simon,  Kurumsal Pazarlama Direktörü, Udaipur, Hindistan Family Business Network International (FBN-I) 30 Zirvesi' nde ödülü aile adına kabul ettiler.

Oku
20.01.2020
Fransa'da Ulusal Grev - Etkileri

 

Geçtiğimiz haftalarda planlanan bir emeklilik reformuna yönelik büyük grevler Fransa'daki toplu taşımayı felç etti. Grev bu hafta da devam ediyor.

Günlerdir süren grevden etkilenen Fransız limanlarında yoğunluk giderek artmaktadır. Antwerp, Cenova veya Barselona gibi alternatif seçeneklerde de aynı etki hissedilmektedir, bu nedenle rezervasyonlarda gecikmeler ve bu limanlarda karşılama / teslimat işlemleri uzamaktadır.

Fransız limanlarındaki grev faaliyetinin süresine genel bir bakış:

 • Dunkerque: liman işçileri / stevedores 23/01 & 24/01; römorkör 22/01 - 25/01 06: 00'a kadar
 • Le Havre: sabah 6'ya kadar 22/01 - 25/01 liman işçileri / stevedores; römorkörler 24/01 - 25/01 08:00 kadar
 • Montoir: sabah 6'ya kadar 22/01 ila 25/01 liman işçileri / stevedores; römorkör 21/01 - 24/01 09:00 kadar
 • FOS: liman işçileri / stevedores 22 / 01'den 25 / 01'e kadar; römorkör 20/01 - 23/01 09:00 kadar

Demiryolu teslimatlarında da aynı zorluklar gözlemlenmektedir. Hava kargo taşımacılığı için şu ana kadar bir zorlanma bildirilmemiş olup, bu konu için sizleri ayrıca bilgilendireceğiz.

Operasyon ekiplerimiz grevin etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm çabayı göstermektedir.

Herhangi bir sorunuz olması halinde, lütfen ilgili DACHSER şubesindeki sorumlu irtibat kişinizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 

 

 

 

Oku
22.08.2019
Bağlantı - Gelecekteki teknolojilere bakış açımız

LPWAN, NB-IoT ve LTE-M teknolojileri gerçekte bize ne anlatıyor? Peki bu gelecekteki teknolojilerin özellikle lojistik alanında bizlere ne gibi faydaları olacak?

Oku
09.08.2019
Çin'e ve Çin'den olası uçuş gecikmeleri

Çin’de Kategori 3 kasırgasına eşdeğer olan tayfun, Çin‘ e gelen – giden uçuşlarda gecikmelere neden olabilir. Fırtınanın etkileri Tayvan genelinde hissedilir durumdadır. Hafta sonu, tayfunun Çin'e doğru hareket etmesi beklenmektedir.Kıyı kesimlerde etkili olması beklenen tayfun nedeniyle, okul ve ofislerin kapanması ve uçuş iptalleri olasıdır.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yerel DACHSER temsilcinize başvurunuz.

Oku
15.03.2018
Avrupa' da lojistik: haydi partiye

Balonlar, çelenkler, masa ve duvar süslemeleri: Konu iyi zaman geçirmek olduğunda PartyDeco firması Avrupa’daki insanları bu ruha nasıl yaklaştıracağını iyi biliyor. Her partinin başarıya ulaşması ise yüksek hizmet standardı ve kısa teslim süresi ile sağlanıyor.

Oku