Önerilen Makaleler

11.04.2022
Çin'den güncelleme: Havalimanlarında aksama

Shanghai'daki mevcut karantina durumu, şimdi (Kuzey) Çin'e ve Çin'den gelen hava kargo tedarik zincirlerinde daha fazla ve ciddi kesintilere yol açıyor.

DACHSER, China Southern Airlines (CZ), China Cargo Airlines (CK), China Eastern Airlines (MU) gibi Çinli havayolu taşıyıcı firmaları da dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm büyük havayolları tarafından, Shanghai'a (PVG) ve Zhengzhou'ya (CGO) bir sonraki duyuruya kadar tüm uçuşların (gelen ve giden) askıya alınacağı konusunda bilgilendirildi. Bu çok önemli ticaret yolları için kapasite üzerindeki etki geniş ve önemlidir. Asya'daki diğer havalimanlarında da durum hissedilmeye başlamıştır.

Yetkililer tarafından Shanghai bölgesindeki artan COVID-19 önlemleri nedeniyle, Shanghai Pudong Havalimanı'ndaki operasyonel işlemler ciddi şekilde etkilenmektedir. Havalimanına ulaşan gönderiler, sınırlı kapasiteler nedeniyle elleçlenemiyor ve uzun süreli gecikmelerle karşılaşıyor. Operasyonel zorluklar nedeniyle çoğu hava yolu şirketi, Çin için önemli bir hava taşımacılığı merkezi olan Shanghai ve Zhengzhou'ya ek kargo uçuşu oluşturmamaya karar verdi.

Bu gelişme, alternatif havalimanlarına (Pekin, Chengdu, Qingdao ve Nanjing gibi ve ayrıca Güney Çin'deki havalimanları gibi) bağlanmak için karayolu besleme hizmetleriyle birlikte kullanımının artmasıyla sonuçlandı. Alternatif havalimanlarının çoğu da artık kapasite sınırlarına ulaşmış ya da hali hazırda aşımlar başlamıştır.

An itibariyle durumun ne kadar devam edeceğini bilinmemekle birlikte, havayollarının Kuzey Çin ile Avrupa arasındaki normal seferlere ne zaman dönebileceği konusu öngörülebilir değil. Kuzey Çin'deki tüm büyük ekonomik merkezler, Ningbo, Suzhou, Pekin, Tianjin, Shanghai, Dalian, Jinan, Wuhan, Qingdao, Shenyang ve Changchun gibi önemli sanayi şehirleri durumdan giderek daha fazla etkileniyor.

DACHSER ekipleri, durumun gelişimini çok yakından izleyerek tedarik zincirlerini olabildiğince sorunsuz hale getirmek için ellerinden geleni yapacaktır. DACHSER'deki yerel temsilciler, gönderiler ve olası alternatifler hakkında size bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.

Oku
05.04.2022
DACHSER geliri ilk kez 7 milyar Euro'yu aştı

2021 olağan üstü bir yıldı: Hacimlerdeki artış ve yüksek navlun oranları rekor büyüme sağladı; Hava ve deniz taşımacılığında yüzde 78,3 sıçrama gerçekleşti

Oku
31.03.2022
Lojistikte mega trendler

Lojistik sağlayıcılar kendilerini nasıl bir geleceğe hazırlamalıdır? Hangi trend ve gelişmeler yarının sektörünü yine ve yeniden şekillendirecek? Ve DACHSER tüm bu konuları nasıl ele alıyor ?Geleceğin lojistik pazarına uzanan yolda belirlediğimiz beş kilometre taşı için bilgileri paylaşıyoruz.

Oku
31.03.2022
DACHSER Air & Sea Logistics Güney Avrupa'da yönetim değişikliği - Javier Villahermosa, Federico Camañez'den yönetimi devraldı

Lojistik sektöründe 44 yılı aşkın, uzun ve başarılı bir kariyerin ardından, Federico Camañez, 31 Mart 2022 itibariyle DACHSER'deki Güney Avrupa Genel Müdürü olarak çalıştığı görevinden ayrılarak kariyerini kişisel olarak tamamlamaya karar verdi. Dachser'in İberya Cargoplus bölümünü yöneten Javier Villahermosa,  son 8 yılda Dachser'in Güney Avrupa bölgesinde İspanya, Portekiz ve Türkiye'den oluşan üç ülke kuruluşunun Air & Sea Logistics iş biriminin sorumluluğunu üstlenecek.

Oku

DACHSER Türkiye

05.04.2022
Çin'den güncelleme: Kapanma süresinin uzatılması

Vaka sayılarındaki artış nedeniyle Çin'de başlatılan COVID-19 kısıtlamaları artırıldı ve süre uzatıldı. Bu durumun DACHSER operasyonel faaliyetleri üzerinde etkisi vardır:

Genel bakış

 • Shanghai'da COVID-19 vakalarının sayısı artıyor. Orijinal plan, Pudong'da karantinanın 1 Nisan'da sona ermesini talep etmesine rağmen, mevcut durum 5 Nisan'a kadar uzatıldı. Pozitif vakaları olan topluluklara mensup sakinler 7 ila 14 gün daha karantinaya alınmalıdır.
 • Puxi'deki kapanma, Pudong'da alınan önlemlerin aynısını takiben planlandığı gibi 1 Nisan'da başladı. 11 Nisan'da sona ermesi bekleniyor.
 • Sokağa çıkma yasağı sırasında, yoğun COVID-19 testleri, toplu taşımanın askıya alınması, mağazaların kapatılması, üretim ve iş faaliyetlerinin durdurulması dahil olmak üzere önlemler alınmaya devam edilecek ve çalışanların yalnızca evden çalışmasına izin verilecektir.

Lojistik üzerindeki etkisi

 • Teslim alma ve teslimatların ciddi şekilde etkilenmesi Karayolu taşımacılığını daha da zorlu bir hale getirmektedir.
 • Hava taşımacılığı için DACHSER'in PVG'deki ithalat kapısı faaliyette ve uçuşlar havalimanına inmeye devam ediyor. DACHSER'in ihracat kapısı kapalı ve devir teslim 11 Nisan 2022'ye kadar askıya alınmıştır. Bu durum nedeniyle DACHSER, alternatif havaalanları üzerinden çözümler üretmek için çalışmaktadır. Kara taşımacılığında kısıtlamalar devam etmektedir.
 • DACHSER, deniz taşımacılığında şimdiye kadar, herhangi bir sistematik program değişikliği (liman atlama/ ihmal) yaşamamış ve Shanghai limanına çoğunlukla  planlandığı üzere hizmet vermektedir. DACHSER durumu çok yakından takip ediyor. 4 Nisan tarihinden itibaren, bu hafta ve önümüzdeki hafta Shanghai'dan yapılan tüm LCL sevkiyatları askıya alınmıştır. Halihazırda CFS'ye ulaşan LCL gönderileri işleme alınacaktır. FCL kara taşımacılığı hala mümkün, ancak giderek daha fazla sayıda komşu şehir Shanghai'dan gelen tırları yasaklamaktadır. Bu nedenle DACHSER, mümkün olduğunca çok sayıda gönderiyi farklı rotalar üzerinden Ningbo'ya yönlendirmek için harekete geçiyor.
 • Zhejiang eyaletinde bulunan tedarikçiler için, Ningbo dışına FCL hizmeti mevcuttur.
 • DACHSER, yerel politika nedeniyle Zhejiang eyaletinden gelen tırların reddedebileceği Jiangsu eyaletinde bulunan tedarikçilerden FCL gönderileri için Ningbo dışındaki gemilere ulaşmak adına Taicang limanından mavna servisi vermeye çalışıyor.
 • DACHSER, diğer illerde bulunan tedarikçiler için duruma göre mavna seçeneğinin mümkün olduğu her yerde çözümler sunmaya devam ediyor.
 • DACHSER'in şehir merkezi ve PVG Havaalanı ofisi de dahil olmak üzere Shanghai'daki konumları, Huaqiao deposu kapalıyken 21 Mart'tan bu yana evden çalışma politikası uyguluyor. Yerel temsilcinize olağan iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

DACHSER'deki yerel temsilciler, gönderiler ve olası alternatifler hakkında size bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.

Oku
30.03.2022
Yeni DACHSER dergisi burada!

Ekonomi, lojistik ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar olarak– nereden bakarsak bakalım, hepimiz hala çok belirsiz zamanlarda yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Hong Kong'un uluslararası ticaret merkezindeki büyük salgının son zamanlarda açıkça ortaya koyduğu gibi, henüz koronavirüsü etkisiz hale getiremedik. Bunun yanı sıra, dünya Avrupa'nın kalbinde neler olup bittiğine inanamayarak durumu takip ediyor. Ukrayna'daki korkunç savaş, çok sayıda insanın evlerini terk etmesine neden oluyor.

Oku
29.03.2022
Shanghai'da sokağa çıkma yasağı: operasyonel faaliyetler üzerindeki etkisi

Çin'deki COVID-19 kısıtlamalarının, yurt içi taşımacılık sektörünün yanı sıra uluslararası hava ve deniz taşımacılığı trafiği üzerinde bir etkisi var.

Genel bakış

 • Shanghai'da artan COVID-19 vaka sayısı nedeniyle, pandeminin yayılmasını kontrol altına almak için şehir 28 Mart 2022 Pazartesi günü saat 05:00'ten itibaren kapanacaktır.
 • Kapanma iki aşamada gerçekleştirilecek: 28 Mart'tan 1 Nisan'a kadar, Shanghai'ın doğu yakası Pudong'a kısıtlamalar uygulanacak ve 1 Nisan'dan 5 Nisan'a kadar aynı kısıtlamalar Batı yakası Puxi için geçerli olacaktır.
 • Karantina süresi boyunca, yoğun COVID-19 testleri, toplu taşımanın askıya alınması, mağazaların kapatılması, üretimin ve iş faaliyetlerinin durdurulması dahil olmak üzere önlemler alınacak ve çalışanların yalnızca evden çalışmasına izin verilecektir.

Lojistik üzerindeki etkisi

 • Hava ve deniz limanları açık ve çalışır durumdadır.
 • Karayolları, antrepo ve limanlara girerken 48 saatlik negatif test raporu sunmak zorunda olan nakliye ile ilgili personel başta olmak üzere, katı karantina düzenlemeleri nedeniyle insan gücü sıkıntısı tüm sektörlerde bir sorun olmaya devam etmektedir.
 • Hava taşımacılığı için, kapanma hem ithalat hem de ihracat için PVG ağ geçidini etkilemektedir. Import Gateway faaliyette ve uçuşlar havalimanına inmeye devam ediyor. PVG'den yapılan ihracat uçuşları kısıtlandı, ihracat Geçidi kapatıldı ve devir askıya alındı. DACHSER, alternatif havalimanları aracılığıyla yeni uçuş programları planlamak için çalışıyor. Kısıtlamaların 7-14 gün sürmesi bekleniyor. Kara taşımacılığında da kısıtlamalar mevcut.
 • Deniz taşımacılığı için DACHSER, gemi gecikmeleri veya iptalleri ile ilgili herhangi bir taşıyıcı duyurusu almamıştır. Pudong bölgesi içinde CFS'ye ulaşan kargo etkilenmez, ancak olası gemi değişiklikleri veya konsolidasyon için yetersiz kargo nedeniyle sevkiyatlar gecikebilir. FCL kamyonlarının, 48 saatlik negatif test raporu ve elektronik Ekipman Değişim Makbuzu (EIR) ile Pudong'a ve liman bölgesine girmesine izin verilmektedir. LTL kamyon taşımacılığı için henüz herhangi bir etki görülmemiştir.
 • Shanghai ve komşu şehirler arasındaki karayolu taşımacılığı, 48 saatlik negatif test raporu sunabilen sürücülerle sınırlıdır. Teslim alma ve teslimatlarda olası gecikmeler beklenmektedir.
 • Gümrük işlemleri şu anda herhangi bir kesinti olmaksızın normal olarak rapor edilmektedir.
 • DACHSER'in Shanghai'daki şehir merkezi ve PVG Havaalanı ofisi de dahil olmak üzere konumları, 21 Mart'tan bu yana evden çalışma politikası uygularken, Huaqiao Deposu açık ancak yükleme ve teslim alma işlemleri kısıtlıdır. Yerel temsilcinize olağan iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

DACHSER'deki yerel temsilciler, gönderiler ve olası alternatifler hakkında size bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.

 

Oku
11.03.2022
DACHSER ek hava taşımacılığı kapasitesi yaratıyor

Ukrayna'daki savaş, ambargolar ve hava sahasının kapatılması küresel hava taşımacılığı operasyonlarını etkiliyor. Küresel hava taşımacılığı kapasitesi yüzde 20 civarında azaldı. DACHSER Air & Sea Logistics, müşterilerine bu durum için ek kapasite sunuyor ve önümüzdeki üç hafta boyunca Frankfurt - Shanghai rotasında haftalık ek bir charter uçuşu gerçekleştiriyor.

Oku
09.03.2022
Rusya-Ukrayna ihtilafı hakkında DACHSER güncellemesi

DACHSER, Ukrayna'dan gelen haberleri büyük bir endişe ve üzüntü ile takip ediyor. Savaşın ülkedeki tüm insanlar ve son günlerde anavatanlarından kaçmak zorunda kalan herkese getirdiği acıdan derinden etkileniyoruz. Çatışmalar, karşılıklı yaptırımlar ve hava sahasının kapatılması, bölgedeki tedarik zincirleri ve yük tedariki üzerinde de büyük bir etkiye sahip.

Oku
03.03.2022
Rusya – Ukrayna ihtilafı: DACHSER'in küresel hava ve deniz taşımacılığı operasyonları üzerindeki etkisi

Rusya-Ukrayna çatışmasının uluslararası hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı ve demiryolu operasyonları üzerindeki etkisi hakkında sizi bilgilendirmek, ayrıca tedarik zincirlerini mümkün olduğu kadar korumak için hangi önlemleri almamız gerektiğini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bir sonraki duyuruya kadar Ukrayna'dan veya Ukrayna'ya yapılan tüm rezervasyonları askıya alıyoruz. Ayrıca, Asya ve Avrupa arasındaki demiryolu hizmetlerimiz için artık rezervasyon kabul edemiyoruz. Asya ve Avrupa arasındaki kıtalararası kara  taşımacılığında  da Rusya, Beyaz Rusya veya Ukrayna'dan geçecek olan gönderiler için rezervasyon kabul edilememektedir. Alınan bu tedbirler, müşterilerimize ait yüklerin yukarıda belirtilen ülkeler üzerinden güvenli geçişini artık garanti edemiyor olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Havayolları ve nakliye hatları bu güzergahlarda kapasite sağlamaya devam ettiği sürece, bizlerde Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen veya Rusya ve Beyaz Rusya'ya giden rezervasyonları kabul edeceğiz. Bunun yanında bazı taşıyıcıların ve havayollarının bu ülkelere/ülkelerden ulaşımla ilgili faaliyetlerine ara verdiklerini gözlemliyoruz. Söylemeye gerek yok ki, Rusya ve Beyaz Rusya'ya/Belarus' tan yapılan rezervasyonlar, bu ülkelere uygulanan en son hükümet yaptırımlarına tam olarak uymak zorundadır.

Bu özel önlemlerin yanı sıra, operasyonlarımız üzerinde olası ek etkiler bekliyoruz. Çatışma bölgesi ve çatışmaya dahil olan ülkeler uluslararası petrol ve enerji piyasalarında büyük önem taşımaktadır. Bu zaten petrol fiyatlarında çok dinamik bazı gelişmelere ve dolayısıyla BAF ve yakıt ek ücretleri gibi petrolle ilgili yeni ek masraflara neden olmaktadır. Gelişmeleri yakından takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Avrupa havayollarının Rus hava sahasına ve Rus havayollarının Avrupa hava sahasına girmesi yasak olduğundan, hava taşımacılığı pazarında oluşacak kapasite sıkışıklığının başlangıcını şimdiden öngörüyoruz.

Bu durumun ne kadar süreceği yada nasıl gelişeceği şu an için bilinmez bir unsur. Uluslararası tedarik zincirlerinizin devamını sağlamak, müşterilerimize çözümler sunmak ve gelecekteki gelişmelerden haberdar olmak için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Dünya çapındaki ekiplerimiz yüklerinizle ilgili sizinle temasa geçecektir, ancak özel durumunuzu değerlendirmek, hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı veya demiryolu gönderileriniz için daha detaylı bilgi almak isterseniz lütfen yerel DACHSER temsilciniz ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Oku
24.02.2022
Dachser CEO'su Burkhard Eling'in Ukrayna'daki askeri çatışmaya ilişkin açıklaması

Yüklerin güvenli ve serbest dolaşımı, toplumların tümünün olumlu ve özgür gelişimi için temel bir ön koşuldur. Dünden bugüne Dachser, bu ruh ile, uluslararası bir lojistik sağlayıcı olarak büyümüştür. Bu nedenle, Ukrayna'daki askeri çatışmanın tırmanmasından derin üzüntü duymaktayız. Bunun yanı sıra, çatışmanın Doğu Avrupa'daki tedarik zincirleri üzerinde önemli bir etki yaratacağını düşünüyoruz.

Birinci önceliğimiz, Dachser adına gönderi taşıyan tüm sürücülerin güvenliğidir. Bu nedenle, bugün Ukrayna'ya yapılan tüm gönderiler için acil bir eylem planı gerçekleştirdik ve yüklemeleri durdurma kararı aldık. Bu, BDT ülkelerine FTL ve LTL taşımalarında uzmanlaşmış Cargoplus hizmet segmentimizin tüm Avrupa nakliyeleri ve ayrıca ortağımız ACE tarafından Ukrayna'da European Logistics ağı ile gerçekleşen tüm taşımalar için geçerlidir. Strykow'dan (Polonya) Kiev'e düzenli trafik platformumuz durdurulacaktır. Halen yolda olan Ukrayna terminli araçlar, müşterilerle koordineli olarak geri döndürülmelidir. Depolarını da kapatan Ukraynalı ortağımızla yakın temas halindeyiz.

Hava taşımacılığında Ukrayna üzerindeki hava sahası geniş bir alanda kapatıldı. Kalkış ve inişler burada mümkün değil, bu nedenle alternatif havalimanlarında olası aksamalar yaşanabilir.

European Logistics ve Air & Sea Logistics ekiplerimiz, durumla ilgili gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerimizle sürekli temas halindedir. Bu durum özellikle Rusya'ya karşı ilan edilen yaptırımlar sonucunda önümüzdeki günlerde doğabilecek yük dolaşımı kısıtlamaları için de geçerlidir.

Arka plan: Dachser'in Ukrayna ve Rusya'daki faaliyetleri

Dachser'in Ukrayna'da kendi ofisleri bulunmamaktadır, ancak bölgede ortağı ACE Logistics ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Estonyalı şirket aynı zamanda Dachser'in Baltık ülkeleri ve Finlandiya'daki ortak girişim ortağıdır. Cargoplus hizmet segmenti, ek olarak FTL yükü hizmetlerini yürütmektedir.

Dachser, Rusya'da 2008 yılından bu yana kendi ulusal şirketi tarafından temsil edilmekte, Road Logistics ve Air & Sea Logistics iş segmentlerinde hizmet vermektedir. Yedi lokasyonda yaklaşık 160 personel istihdam edilmektedir. 2020 yılında Dachser Rusya yaklaşık 17.000 sevkiyatı gerçekleştirmiş ve 21,6 milyon Euro gelir elde etmiştir.

Oku
17.02.2022
Suzhou'daki mevcut durum: DACHSER operasyonları üzerindeki etkisi

Çin'in Suzhou kentinde bir COVID-19 salgını meydana geldi. Suzhou yetkililerinden gelen acil durum bilgilendirmesine göre, yerel olarak birkaç yeni vaka rapor edildi.

Suzhou'da durum düzelmediği için yerel yönetim şehirde ikinci tur testleri başlatıyor.

Duruma ek olarak, Suzhou'yu diğer şehir ve bölgelere bağlayan otoyolların bazılarında kullanım kısıtlandı, bazıları ise tamamen kapatıldı. Bu nedenle, limanlar çalışıyor olsa bile kargo alım ve teslimatlarında olası gecikmeler beklenmektedir.

Suzhou'daki DACHSER şubesi aktif  olarak çalışmakta ve müşterilerine  etkin tedarik zinciri yönetimi sağlamaya devam etmektedir.

DACHSER'deki yerel temsilciler, gönderileriniz ve olası alternatifler hakkında sizleri bilgilendirmekten memnuniyet duyacaktır.

Oku
04.02.2022
DACHSER, Avrupa İlk 100 Sıralamasında güçlü konumunu koruyor

Fraunhofer Tedarik Zinciri Hizmetleri Uygulamalı Araştırma Merkezi'nin (SCS) yeni "Avrupa Taşımacılık ve Lojistik Hizmetlerinde İlk 100 2021/2022" araştırmasında DACHSER, ilgili lojistik segmentlerinde bir kez daha üst sıralarda yerini aldı.

Oku
04.02.2022
Dachser İsveç büyüme yolunda

Dachser İsveç'in iş gelişimi olumlu yönde ilerliyor: Lojistik sağlayıcı Örebro'da yeni bir satış ofisi açarak orta İsveç'teki varlığını geliştiriyor. Ayrıca, Dachser'in İskandinav bölgesindeki yönetim ekibini güçlendirmek için Carl-Johan Westas, İsveç European Logistics’in yeni Ülke Müdürü olarak atandı.

Oku
Daha fazla göster

DACHSER Corporate

22.06.2022
DACHSER puts new warehouse into operation in France

DACHSER is opening a warehouse in Pont d'Ain, in the Auvergne-Rhône-Alpes region of France. The new location for contract logistics services takes account of the sustained growth in the region in recent years.

Oku
14.06.2022
DACHSER expands logistics capacity in Hannover region

DACHSER has opened a new warehouse location in Langenhagen near Hannover. The facility has a total floor space of 11,800 m2. Starting this summer, DACHSER will offer its industrial customers a wide range of warehouse and transport services at this location.

Oku
2
13.06.2022
DACHSER opens a new logistics center in Lisbon

Representing an investment of 13 million euros, the new facilities of DACHSER Portugal, located in Castanheira do Ribatejo (Vila Franca de Xira), in the Greater Lisbon area, will expand the logistics provider’s response capacity for the customers in the region. 

Oku
09.06.2022
Warning strikes at the ports of Hamburg and Bremerhaven

Even before the next round of wage negotiations with the German trade union (VERDI) (scheduled for June 10, 2022), short-term warning strikes will take place in the ports of Hamburg and Bremerhaven on June 9, 2022. These warning strikes can last up to four hours. During this time, there will be interruptions in terminal handling and in the loading and unloading of trucks and trains. Possible unforeseeable delays in the collection and/or delivery of containers may result.

DACHSER will monitor the situation and keep customers informed of further developments. The local contacts at DACHSER's branches will be available to answer any questions. 

Oku
GİT

En çok okunanlar

04.06.2019
Yeni DACHSER dergisi burada!

İnsan kaynağı olmadan lojistik sektöründe ofiste, kamyonda, transit terminalde ve depo alanlarında çalışılması mümkün değildir.

Oku
16.10.2019
Incoterms 2020

Bir dizi değişiklikleri de beraberinde getiren Incoterms’ ün yeni sürümü, 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girecektir. Uluslararası Ticaret Odası tarafından yayınlanan teslim şartları; malların alıcıya devredilmesi, nakliye masrafları, mal kaybı veya zararı ve sigorta masrafları gibi uluslararası ticarette önemli alıcı ve satıcı yükümlülüklerini düzenlemektedir.

Incoterms 2020'nin mevcut küresel ticaret uygulamalarına uyarlanmasıyla birlikte, yeni sürüm oldukça güncel ve pratikte uygulamaya yöneliktir. Bu revizyonun amacı Incoterms maddelerini daha da kullanıcı dostu hale getirmektir. Örneğin, kullanıcıların uygun maddeyi seçmelerini kolaylaştırmak için sunumlar revize edilmiştir. Ayrıca, cümle sıralamaları değiştirilip her madde revize edilerek kullanıcı talimatları eklenmiştir.

Intercoms 2010'da içerik açısından, özellikle aşağıdaki maddelerde önemli değişiklikler yapılmıştır:

 • CIF ve CIP’de farklı kapsam seviyeleri
 • Geçmişte olduğu gibi, CIF (Cost Insurance Freight) ve CIP (Carriage Insurance Paid) maddelerinde satıcı hala Incoterms 2020'de nakliye sigortasının masrafını kendisi karşılamakla yükümlüdür.
 • Bununla birlikte, Incoterms 2010'un aksine bu iki maddenin kapsamları, yeni düzenleme ile daha daralmıştır.
 • CIF maddesine karar verildiğinde gözlemlenecek asgari kapsam değişmeden kalır. Satıcı tarafından sağlanacak nakliye sigortası, en azından Enstitü Yük Cetvellerinin (C) maddelerine veya benzeri maddelere (belirtilen risklerin sigortası) uygun olarak ilgili teminatlara karşılık gelmeye devam etmelidir.
 • CIP maddesine karar verilirse, yeni düzenlemeye göre, satıcı Enstitü Kargo Cetvellerinin (A) fıkralarına (tüm risk kapsamı) göre sigorta kapsamı sağlamalıdır.
 • Hem CIF maddesi hem de CIP maddesi, tarafların sözleşmeden farklı olarak sigorta kapsamı konusunda anlaşmaya varmalarını sağlar.
 • Güvenlikle ilgili gereksinimlerin dahil edilmesi
 • Malların nakliyesi için güvenlikle ilgili şartlar, yeni düzenleme ile her Incoterms 2020 teslim şeklinin A 4 ve A 7 maddelerinde yer almaktadır. Diğer Incoterms maddelerinde olduğu gibi, Incoterms maddelerinin sadece satış sözleşmesine taraflara doğrudan uygulandığına ve taşıma sözleşmesinin konusu olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Incoterms 2020, FCA (Free Carrier), DAP (Delivery at Place), DPU(Delivery at Place Unloaded ) ve DDP( Delivered Duty Paid) teslim şekillerinde taşıma için düzenlemeler içerir.
 • FCA (Free Carrier) maddesi altında satılan ve deniz taşımacılığına yönelik mallar için FCA gelecekte yeni bir seçenek öngörmektedir. Alıcı ve satıcı, mallar yükledikten sonra alıcının  taşıyıcı firmaya on-board konşimento hazırlaması konusunda talimat vermesini kabul edebilir. Aynı zamanda, satıcı bu yükleme için düzenlenen konşimentoyu alıcıya teslim etmekle yükümlüdür. Bu genellikle katılımcı bankalar aracılığıyla yapılır.
 • DAT'ın DPU olarak yeniden adlandırılması (Delivery at Place Unloaded). Incoterms 2010 DAT maddesine göre, satıcı bir “terminalde” malları araçtan indirdiği anda teslimatı tamamlamış kabul edilir. Ancak, Incoterms 2010 uygulama notlarına göre, “terminal” terimin karşılığı sadece teknik açıdan terminal değil, boşaltma yeri anlamına da gelmektedir. Bu nedenle, Incoterms 2020'de, önceki DAT maddesini, konuya netlik kazandırmak amacıyla DPU (Boşaltılan Yerde Teslim Edildi – Delivery at Place Unloaded) olarak yeniden adlandırmıştır. Bu, gelecekte herhangi bir teslim yerinin (kabul edilmiş), varış yeri olabileceği anlamına gelmektedir.

Incoterms, satış sözleşmesinin (Ulusal veya uluslararası) tarafları ve adresleri arasında geçerlidir -ancak bunula sınırlı değildir-  ve bu sözleşme ilişkisindeki özel hak ve yükümlülükleri de kapsar. 

Bu şekilde garanti edilen tek tip bir tanım temelinde, müteakip yorum veya satış sözleşmesinde taraflar arasındaki tutarsızlık problemlerinden kaçınılmalıdır. Incoterms’ ün, GT & C benzeri hükümler niteliği nedeniyle, yasal hükümler oluşturmadığı ve bu nedenle, yalnızca taraflar arasında satış sözleşmesine karşılık gelen bir referansla etkili bir şekilde kararlaştırıldıysa, yasal olarak bağlayıcı niteliği olacağı belirtilmelidir. (Incoterms 2020, bu 1/1/2020 tarihinden önce de geçerlidir). Buna bakılmaksızın, bireysel davalarda çelişkili yasal hükümler hala Incoterm maddelerine göre önceliklidir.

Incoterms, 40'tan fazla ülkeden 500 uzman tarafından revize edilmiştir.

Maddeler dünya çapında tanınmakta ve 30'dan fazla dilde kullanılmaktadır.

Oku
21.07.2021
Yeni DACHSER dergisi burada!

DACHSER' de son birkaç ayın kilit ifadelerinden biri "İyiyi korumak ve çevikliği şekillendirmek" idi. Bu cümle DACHSER'in yeni CEO'su Burkhard Eling ile yapılan röportajın başlığı olup kendisi için ne anlama geldiğini açıkladığı sözlerini en son DACHSER dergisinde bulabilirsiniz.

Oku
17.04.2019
Dachser büyüme rüzgarını yakaladı

Avrupa ihracat sahasında ve canlanan küresel ticarette büyümeden güç alan lojistik hizmet sağlayıcısı ilk defa 6 milyar Euro gelire ulaştı.

Oku
10.12.2019
1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak lityum piller ve hücreler için yeni yasal düzenleme gereklilikleri

Lityum piller ve hücrelerin taşınmadan önce, belirli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Bu testler, basınç, sıcaklık, ezilme ve nakliye sırasında ortaya çıkabilecek etki ile ilgili çeşitli koşulları simüle eder.

1 Ocak 2020 itibariyle, dünyadaki tüm taşıma alanlarında lityum piller ve hücrelerle ilgili daha katı zorunluluklar yürürlüğe girecektir. Gelecekte, 30 Haziran 2003 tarihinden sonra üretilen tüm lityum piller ve hücreler (yani, UN3480, UN3481, UN3091, UN3090) ve ayrıca Haziran ayından sonra üretilen tüm pille çalışan araçlar için UN 38.3.5 ile uyumlu bir test özeti sunulmalıdır. 30, 2003 (yani, UN 3171). Bunu yapmak, üreticilerin ve bu malların distribütörlerinin ortak sorumluluğundadır.

Havayollarına ve nakliye şirketlerine göre, bu belgeler DACHSER' den de talep edilebilir. Bu nedenle, siz müşterilerimizden bu belgeleri belirtilen tüm lityum piller ve hücreler için bize ulaştırmanızı rica ederiz. Böylece tüm tedarik zinciri boyunca kesintisiz bir süreçle işlemlerinizi sürdürebiliriz.

Müşterilerimize, 1 Ocak 2020 itibariyle bu malları ihtiva eden yükleri için istenen belgeler olmadan yüklenmesinin mümkün olmayacağını bildiririz.Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.unece.org/trans/areas-of-work/dangerous-goods/legal-instruments-and-recommendations/un-manual-of-tests-and-criteria/amend-to-rev6.html

Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yerel DACHSER temsilcinizle iletişime geçiniz.

Oku
30.10.2019
Brexit Gecikmesi - Hala dikkate alınması gereken konular nelerdir?

Bilindiği gibi, Avam Kamarası için erken genel seçimlerin İngiltere’de 12 Aralık 2019’da yapılması planlanıyor. Ayrıca AB, Brexit'in son tarihini 31 Ocak 2020'ye kadar uzatmayı kabul etti. Olası anlaşmaya varılamama tehlikesi olsa da Brexit şimdilik engelleniyor. 31.01.2020 tarihinden önce bir anlaşmaya varılırsa, kararlaştırılan geçiş süresi başlangıçta 31.12.2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

“Zorlu” veya “kolay” bir Brexit olup olmadığına bakılmaksızın, ilgili alıcının gümrük idaresi, İngiltere'ye ve İngiltere'den yapılan gönderilerin işlenmesi için esastır. Bu nedenle, müşterilerimizden alıcıları için bize gerekli gümrük otoritesini önermelerini rica ediyoruz.

Gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Oku
22.08.2019
Bağlantı - Gelecekteki teknolojilere bakış açımız

LPWAN, NB-IoT ve LTE-M teknolojileri gerçekte bize ne anlatıyor? Peki bu gelecekteki teknolojilerin özellikle lojistik alanında bizlere ne gibi faydaları olacak?

Oku
18.10.2019
Dachser 2019 IMD Küresel Aile Şirketi Ödülünü kazandı

IMD, Dachser'i operasyonel mükemmellik ve kaliteye odaklı güçlü kurumsal ve aile yönetim yapıları için onayladı.

Udaipur / Lozan / Kempten, 18 Ekim 2019 - İsviçre’nin en üst sıralarında yer alan global iş okulu, IMD Business School, Lozan - Dachser'i ünlü IMD Küresel Aile İşletmeleri Ödülü ile onurlandırdı. Kurucu aile üyelerinden Bernhard Simon, DACHSER CEO'su ve Birgit Kastner-Simon,  Kurumsal Pazarlama Direktörü, Udaipur, Hindistan Family Business Network International (FBN-I) 30 Zirvesi' nde ödülü aile adına kabul ettiler.

Oku
20.01.2020
Fransa'da Ulusal Grev - Etkileri

 

Geçtiğimiz haftalarda planlanan bir emeklilik reformuna yönelik büyük grevler Fransa'daki toplu taşımayı felç etti. Grev bu hafta da devam ediyor.

Günlerdir süren grevden etkilenen Fransız limanlarında yoğunluk giderek artmaktadır. Antwerp, Cenova veya Barselona gibi alternatif seçeneklerde de aynı etki hissedilmektedir, bu nedenle rezervasyonlarda gecikmeler ve bu limanlarda karşılama / teslimat işlemleri uzamaktadır.

Fransız limanlarındaki grev faaliyetinin süresine genel bir bakış:

 • Dunkerque: liman işçileri / stevedores 23/01 & 24/01; römorkör 22/01 - 25/01 06: 00'a kadar
 • Le Havre: sabah 6'ya kadar 22/01 - 25/01 liman işçileri / stevedores; römorkörler 24/01 - 25/01 08:00 kadar
 • Montoir: sabah 6'ya kadar 22/01 ila 25/01 liman işçileri / stevedores; römorkör 21/01 - 24/01 09:00 kadar
 • FOS: liman işçileri / stevedores 22 / 01'den 25 / 01'e kadar; römorkör 20/01 - 23/01 09:00 kadar

Demiryolu teslimatlarında da aynı zorluklar gözlemlenmektedir. Hava kargo taşımacılığı için şu ana kadar bir zorlanma bildirilmemiş olup, bu konu için sizleri ayrıca bilgilendireceğiz.

Operasyon ekiplerimiz grevin etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm çabayı göstermektedir.

Herhangi bir sorunuz olması halinde, lütfen ilgili DACHSER şubesindeki sorumlu irtibat kişinizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 

 

 

 

Oku
15.03.2018
Avrupa' da lojistik: haydi partiye

Balonlar, çelenkler, masa ve duvar süslemeleri: Konu iyi zaman geçirmek olduğunda PartyDeco firması Avrupa’daki insanları bu ruha nasıl yaklaştıracağını iyi biliyor. Her partinin başarıya ulaşması ise yüksek hizmet standardı ve kısa teslim süresi ile sağlanıyor.

Oku