Bağlantı - Gelecekteki teknolojilere bakış açımız

LPWAN, NB-IoT ve LTE-M teknolojileri gerçekte bize ne anlatıyor? Peki bu gelecekteki teknolojilerin özellikle lojistik alanında bizlere ne gibi faydaları olacak?

Bağlantı, yarının lojistik anahtarıdır

Bağlantı veri alışverişini kolaylaştırmanın yanı sıra, tedarik zincirinden daha fazla veri elde etmekle ilgilidir. DACHSER Enterprise Laboratuvar ekipleri, pratikte “Nesnelerin İnterneti” (IoT) olanaklarından yararlanmak adına çeşitli çalışmalar geliştirmektedir. Bu çalışmalar, akıllı telefonlar kullanılarak, uygulamalar üzerinden veri akışı ile gönderiler için konum, paketleme ve yükleme bilgisi sağlayan yenilikçi sensörlerin kullanımını içerir.

Düşük güçlü geniş alan ağları (LPWAN), Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) temelini oluşturan teknolojilerden biridir. Bu yeni mevcut radyo frekanslar ve protokolleri, küçük miktarlarda verilerin uzun bir aralıkta iletilmesine izin verir. Bu, LPWAN'lar lojistik alanında sensörlerin kullanımını ideal kılar. En bilinen LPWAN çözümleri arasında LoRa, Sigfox, LTE-M ve NarrowBand IoT (NB-IoT) bulunur.

Varış zamanları, gerçek zamanlı verilere dayanarak daha fazla hassasiyetle hesaplanabilir

NB-IoT ve LTE-M teknolojileri, LTE ağı (4G) içindeki yeni mobil iletişim standartlarıdır ve şu anda dünya çapında pek çok ülkede kullanıma sunulmaktadır. Örneğin, Almanya'da NB-IoT' nin 2019 sonuna kadar ülke çapında erişilebilir olması beklenirken, Hollanda'da piyasaya sürülmesi geçen yıl tamamlanmıştır. Düşük enerji tüketimi, yüksek güvenlik standartları ve önemli ölçüde düşük yatırım ve işletme maliyetleri, bu yeni teknolojinin kullanımını özellikle varlık ve konsinye konum takibi için çok cazip kılmaktadır. Coğrafi konumlandırma, araçların, konteynerlerin, gönderilerin varış zamanlarını ve gerçek zamanlı verilere dayanarak çok daha fazlasını hesaplamayı mümkün kılan bu sistem diğer faydaların yanı sıra, bir kamyonun boşaltılması gibi sonraki işlemler için daha iyi kapasite planlaması da sağlamaktadır.

LTE-M ve NB-IoT'nin bir diğer avantajı da radyo frekanslarının geleceğe hazır olmasıdır. Her iki standart da büyük makine tipi iletişimleri (mMTC) için planlanan 5G alt yapısına dahil edilecektir. Yine de, LTE-M ve NB-IoT'nin çalışmalarının 5G mMTC'yi kurmaya başlamadan önce birkaç yılı daha var. Günümüzde dünya genelinde sensörleri konumlandırmak için kullanılan 2G ve 3G mobil iletişim ağlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde aşamalarla kapatılacak olması, LTE-M ve NB-IoT'ye geçmenin bir başka kaçınılmaz nedenini oluşturmaktadır. Güney Kore, Tayvan ve İsviçre gibi bazı ülkeler hali hazırda bu sistemleri devre dışı bırakmaya başlamıştır.

 

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken