Çin Golden Week tatili 2021: Lojistik Üzerindeki Etkisi

Çin'de Ekim ayı Golden Week tatili yaklaşıyor. Bu güncellemede tüm bilgileri ve bazı piyasa tahminlerini bulacaksınız.

Golden Week nedir?

Golden Week, Çin'de bir haftalık bir tatildir. Ülkenin Ulusal Günü olan 1 Ekim'de başlar ve tatil 7 Ekim'e kadar uzanır. Normal iş  akışı 8 Ekim'de devam eder.

Golden Week’te neler olacak?

Yedi günlük resmi tatil boyunca hemen hemen tüm işletmeler, fabrikalar ve devlet kurumları kapalı veya personel sayısı normalden daha az olarak çalışmaya devam edilir. Bu, üretimin yavaşlayacağı veya tamamen durdurulacağı anlamına gelmektedir. Havaalanları, deniz limanları ve antrepolar sınırlı kapasite ile faaliyet gösterecek, gümrük müdürlükleri ise kapalı olacaktır.

Çin'deki DACHSER Şubeleri 1 Ekim - 7 Ekim tarihleri ​​arasında kapalı olacaktır.

Golden Week nakliye lojistiğini nasıl etkiler?

Tatil öncesi telaş genellikle 1 Ekim'deki Ulusal Gün tatilinden 3-4 hafta önce, nakliyecilerin uzun bir aradan önce stok yapmak ve kargolarını Çin'den göndermek için üretimi hızlandırmak istediklerinde başlar.

Deniz taşımacılığı

Kapasite oldukça düşük olduğu için normal ihracat / ithalat işlemlerini etkileyecektir. Nakliye hatları, hizmetlerini düşük pazar talebine göre ayarlamak için genellikle boş seferleri duyurur. Bazı taşıyıcılar için boş seferler 38. haftada başlar ve normal seferler 42. haftaya kadar devam eder. Bu yıl, halihazırda meydana gelen ciddi liman sıkışıklıkları ve hizmet kesintileri nedeniyle durum çok dinamik. Taşıyıcıların suni boş seyir programları olmayabilir ve hizmet koşulları, bireysel nakliye hatları ve rotalarından farklı olabilir. Daha fazla ayrıntı için lütfen DACHSER temsilcinizle iletişime geçiniz.

Gelen gönderileriniz varsa, gereksiz depolama veya alıkoyma maliyetlerinden kaçınmak için lütfen yükünüzün tatilden önce alındığından emin olunuz.

Şu anda, deniz taşımacılığı piyasası, liman tıkanıklıkları, gecikmeler ve ekipman eksikliği nedeniyle oldukça gergin. Son Chanthu Tayfunu, olağandışı hava koşullarıyla durumu daha da kötüleştirdi ve Shanghai ve Ningbo dahil olmak üzere büyük limanları birkaç günlüğüne kapanmaya zorladı. Alan kritik olmaya devam ediyor ve oranlar yıl sonuna kadar daha da yükselebilir. Yer ayırtmak için 6-8 hafta öncesinde rezervasyon yapılması gerekmektedir.

 

Hava taşımacılığı

Hava ithalatı için sadece ön rezervasyon bildirimi yapılan gönderiler işleme alınacaktır. Çin gümrükleri tatillerde ithalat iznini kabul etmeyecektir. Bu nedenle ithalat gönderileri zamanında işleme alınamayabilir.

Hava ihracatı için, Golden Week’ten önce bize mümkün olan en kısa sürede rezervasyon veya talimat göndermeniz önerilir. Ekonomik olarak göndermek istediğiniz yükler için son tarih 29 Eylül saat 12.00'dir(Çin yerel saati). Acil siparişler için son tarihi 30 Eylül 12:00 olarak bilginize sunarız (Çin yerel saati).

Çoğu zaman olduğu gibi, hava kargo alanı sıkışık olacak ve geleneksel tatil öncesi dönemde ekipman yüksek talep görecektir. Bu yıl, tedarik zincirleri, sürekli kapasite eksiklikleri, Shanghai PVG Havalimanı'ndaki ciddi aksama ve yer hizmetleri personeli eksikliği ve diğer tüm Çin havalimanlarındaki tıkanıklık nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya kalacak. Bu durum kaçınılmaz olarak daha uzun teslim süreleri ve daha yüksek oranlar ile sonuçlanacaktır.

 

Demiryolu taşımacılığı

Batıya giden LCL gönderileri için Golden Week tatilinden önceki son hareket 39. haftada olacak ve hizmet 42. haftada devam edecektir. Diğer düzenli hizmetlerin durumdan etkilenmemesi beklenmektedir ancak yine de durum kapasite ve ekipman müsaitliğine bağlıdır. Çin gümrükleri 1 Ekim - 3 Ekim arasında kapalı olacak ve 4 Ekim - 7 Ekim arasında personel sayısı normalden daha az kişi ile sınırlı hizmet verecektir. Tüm bu koşullar nedeniyle gümrük işlemleri zamanında gerçekleştirilemeyebilir.

Tarihsel kayıtlara göre, siparişler tatilden iki hafta önce zirve yaptı. Bu yıl, tatil öncesi yoğunluğa rağmen, Eylül ayında kapasite zaten çok azdır. Sonuç olarak, yoğun talep nedeniyle Ekim ayı talep seviyesinin artması bekleniyor.

 

Önerilerimiz

Golden Week tatilini sonbahar zirve sezonu takip edecek. Bu göz önüne alındığında, mevcut piyasa durumu çok gergin. Bu nedenle, Golden Week etkinliğinden sonra bile tedarik zincirinizin kesintiye uğramaması için uzun vadeli planlama ve önceden rezervasyon yapmanızı öneririz. Lütfen aşağıdakileri göz önünde bulundurunuz:

  • Bütçenize en uygun çözümü sizlere sunabilmemiz için ihtiyaçlar ve sevkiyat termininizi bize iletiniz.
  • Uzun vadeli planlama için önceden doğru bir sevkiyat tahmini hazırlayınız.
  • Mümkün olduğunca erken rezervasyon yapınız; ne kadar erken rezervasyon yaparsanız, yer bulma şansınız o kadar yüksek olacaktır.
  • En son piyasa haberlerini takip etmeye devam ediniz. Bu, proaktif olarak plan yapmanızı ve ani değişikliklere zamanında tepki vermenizi sağlayacaktır.

Herhangi bir sorunuz varsa, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak yerel kontağınız ile iletişime geçiniz.

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken