Tedarik zincirinizi Chinese New Year etkisine hazırlayın

Chinese New Year (CNY) çok yakında Şubat ayının başında geliyor. Bu, geleneksel olarak kutlanan ve uzayan ulusal tatiller nedeniyle küresel navlun piyasasını etkileyen önemli bir olaydır; ilgili süreçte işletmelerin kapanacağı, fabrikaların operasyonları askıya alacağı ve taşıyıcıların düşük talebe yanıt olarak kapasiteyi azaltacağı bir dönem anlamına gelmektedir. Bu yıl, benzeri görülmemiş zorlu piyasa koşulları nedeniyle CNY'nin etkisinin normalden daha fazla hissedilmesi bekleniyor. CNY hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sizin için ne anlama geldiğini ve en önemlisi tedarik zincirinize olan etkilerini en aza indirmek için nasıl hazırlanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Chinese New Year ne zaman?

2022'de Çinliler 1 Şubat'ta Kaplan Yılı'nı karşılıyor. Çin anakarasında, CNY arifesinde bir haftalık resmi tatil başlıyor. Aşağıda, DACHSER'in Greater China lokasyonlarındaki CNY resmi tatillerinin tarihleri ​​verilmiştir:

Çin: 31 Ocak – 6 Şubat

Hong Kong: 1 Şubat – 3 Şubat

Tayvan: 31 Ocak – 4 Şubat

Chinese New Year’ da neler olacak?

CNY, Çin'deki en büyük festivaldir. Çin ay takviminde kışın sonunu ve yeni bir yılın başlangıcını sembolize eder. İnsanlar Chinese New Year’ ın ilk gününden önce aile toplantıları ve kutlamalar için memleketlerine gidiyor ve tatilden sonra tekrar çalışmaya başlamak için şehirlerdeki işyerlerine geri dönüyorlar.Çin'deki devlet hizmetleri de dahil olmak üzere çoğu işletme, yukarıda listelenen resmi tatillerde kapalı olacak, bazı üretim tesisleri ise daha uzun bir süre için kapanabilir veya iskelet personel ile yeniden açılabilir. Normal üretim seviyelerine ise genellikle dört ila altı hafta sonrası dönülür.Çin genelindeki tüm gümrük ofisleri yalnızca yukarıda belirtilen ulusal resmi tatillerde kapalı olacaktır. Doğuya giden gönderiler için, Çin'e CNY ulusal resmi tatili sırasında ulaşırsa, Gümrük beyannamesi veya muayene hizmeti sunulmayacaktır.

 

Chinese New Year’ ın nakliye lojistiği üzerindeki etkisi nedir?

Fabrika operasyonları CNY sırasında askıya alınırken, nakliyeciler stoklama yapabilmek için siparişleri artıracak. Bu nedenle, CNY'nin etkisi, fabrikaların siparişleri kapanmadan önce tamamlamak için tam kapasiteyle çalıştığı tatil öncesi dönemde görülebilir.Daha yüksek üretkenlik, nakliye lojistiği için ekstra baskı yaratır. Şu anda, sıkışık tedarik zinciri neredeyse tüm endüstriler için bir zorluk teşkil ediyor ve CNY kargo telaşı, hararetli lojistik pazarını daha da yoğunlaştıracak.Tesadüfen bu yıl 2022 Kış Olimpiyatları 4-20 Şubat tarihleri ​​arasında Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak. Taşıma kısıtlamalarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yayınlanmazken, etkinlikten birkaç gün önce ve etkinlik sırasında güvenlik denetimlerinin sıkılaştırılması ve tehlikeli madde kısıtlamalarının uygulanması bekleniyor. Ancak etkisi şu an için belirsiz. Son olarak, Covid vakalarının aniden patlak vermesi, operatörler veya sürücüler karantinadayken yolların kapanması, uçuş iptalleri ve insan gücü sıkıntısı gibi ek aksamalara neden olabilir. Bu nedenle, tedarik zincirinizdeki kesintileri yalnızca CNY döneminde değil, 2022 ve sonrasında yıl boyunca en aza indirmek için lojistik ortağınızla uzun vadeli bir stratejik plan üzerinde çalışmak önemlidir.

 CNY'ye yol açan piyasa güncellemeleri

Geleneksel olarak CNY, hava, deniz, demiryolu ve karayolu gibi her türlü ulaşımın kapasitesi üzerinde önemli bir etki yaratır. Lojistik pazarı, bu yıl CNY öncesi kargo sırasında ciddi şekilde zorlanacak. Bu nedenle piyasa gelişmelerini yakından takip etmek ve güncel tutmak, olası sorunlara karşı hızlı hareket etmemizi ve buna göre plan yapmanızı sağlayacaktır.

 

Hava

Hava taşımacılığı için, mevcut olağanüstü yoğun sezonun şu andan itibaren CNY tatili başlamadan önce Ocak ayının sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Genel olarak, pazar, özellikle Omicron varyantının tehdidinden kaynaklanan farklı COVID karantina politikaları altında, daha fazla belirsizlik ve değişkenliğe yol açan kapasite sıkıntısıyla karşı karşıya. Örneğin Hong Kong'da, mürettebat rotasyon sorunları nedeniyle birçok yolcu uçuşu Aralık ayında iptal edilmeye zorlandı ve sonuç olarak ana kapasitesinin azalmasına neden oldu. Ayrıca, birçok kargo gemisinin, uzun bir süre konuşlandırıldıktan sonra önümüzdeki birkaç ay içinde bakım kontrollerinden geçmesi gerekiyor ve bu da pazardaki mevcut kapasiteyi daha da etkileyecek.

 

Deniz

Mevcut deniz taşımacılığı piyasası da hava taşımacılığına benzer bir durumda. Okyanus gemilerinin hizmetleri, liman tıkanıklığı nedeniyle birçok boş seferle kesintiye uğramaya devam ediyor. Güney Çin'den Pearl River Deltası'na giden besleme hizmetleri, Aralık ayından CNY başlangıcına kadar askıya alındı ​​ve bu da karayolu taşımacılığında daha uzun transit sürelere yol açtı. Hizmet bütünlüğü, COVID salgını ve piyasadaki tıkanıklıklarla ilgili süreklilik arz eden sorunlarla birlikte CNY yaklaştıkça beklenen taleplerin artışı nedeniyle Ocak ayından itibaren zorlu bir süreç olabilir veya hatta durum daha da kötüleşebilir. Bu nedenle, kapasite ve ekipman muazzam bir baskı altında olacak ve bu gibi durumlarda oranlar yüksek bir yükselme eğilimine geçecektir.Göndericilere, en az 3 haftalık tahmin vererek rezervasyonları önceden planlamaları tavsiye edilir. Son dakika programı değişiklikleri açısından lojistik ortağınızla bağlantıda kalınız ve alternatif sefer seçenekleri için esnek kalmaya çalışınız.

 

Demiryolu

2022 için demiryolu programı henüz açıklanmadı. Geçmiş kayıtlara göre, demiryolu hizmetleri CNY'ye  başlamadan bir önceki haftaya kadar her zamanki gibi mevcut olacak. Kapıdan giriş tarifeleri, demiryolu operatörlerinin talimatlarına göre ayarlanabilir. Bununla birlikte, Çin'de 20 Ocak 2022'den itibaren taşıma öncesi ve taşıma üstü hizmetler zorlaşacak, bu nedenle oranlarda genel bir artış bekleniyor. CNY ulusal tatili boyunca demiryolu hizmeti olmayacaktır. Tarihsel deneyimlere dayanarak ve Covid belirsizlikleri hariç tutularak, hem batıya hem de doğuya giden karayolu taşımacılığı hizmetlerinin CNY'den iki hafta sonra normal seviyelerinin %80'ine ve Mart ayının başında tamamen normal düzene başlaması bekleniyor.

 

Şimdi ne yapılabilir?

  • Kaynaklarımızı erkenden planlayabilmemiz ve talebinizi güvence altına alabilmemiz için uzun vadeli bir planlama oluşturunuz ve sipariş tahmininizi mümkün olduğunca erken tarihte bizlerle paylaşınız;
  • Kapsamlı bir envanter oluşturunuz; fabrikalar normalde CNY'den dört ila altı hafta sonra normal üretim seviyelerinde devam eder;
  • Planlamanızda daha uzun taşıma sürelerini göz önünde bulundurunuz; küresel navlun piyasası, CNY'den önce emsalsiz bir şekilde tıkanmıştır, bu nedenle güvenilir lojistik ortağınızla stratejik bir tedarik zinciri planlaması yapmanız önemlidir;
  • Çin'deki terminallerden kalkışları CNY tatili başlamadan birkaç gün önce, yani 28 Ocak 2022'de planlayınız ve üretim programınızın giriş zaman dilimlerini karşıladığından emin olunuz;
  • Zorunlu veriler mevcut olur olmaz gönderinizi beyan ediniz ve Tahmini Hareket Süresinden (ETD) önce nihai Gümrük çıkışını almak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olunuz;
  • DACHSER temsilcilerinden biriyle temasa geçiniz. Deneyimli lojistik uzmanlarımız, ihtiyaçlarınıza göre en iyi çözümleri bulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Yukarıdaki bilgilerin CNY'ye yönelik lojistik planlamanızı kolaylaştırabileceğini umuyoruz. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.
İletişim Dilsat Demirceken