Sürdürülebilir bir toplum için: Dünya çapında giderek daha fazla STK harekete geçiyor

Küreselleşme sürecinde, uluslararası ağa sahip sivil toplum örgütleri veya STK'lar giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. DACHSER’in çocuklara yardım kuruluşu olan terre des hommes ile ortaklığı, bir şirketin uzun vadede bir STK'yı nasıl destekleyebileceğini göstermektedir.

Fotoğraf: Kathrin Harms, terre des hommes
Fotoğraf: Kathrin Harms, terre des hommes

Çevre koruma, insan hakları, ortak kalkınma projeleri, göç, ayrımcılıkla mücadele: sivil toplum örgütleri veya STK'ların toplum için önemi büyüktür. Devlet ve hükümetlerden bağımsız olarak, sosyal, sosyo-politik veya çevresel sorunları savunurlar. Koronavirüs krizi nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerdeki insani yardım gereklilikleri her zamankinden daha yoğun bir hale gelmiş ve STK çalışmalarının önemini daha da artırmıştır. Mevcut durum seyahat yasakları, zor çalışma koşulları ve sahadaki hijyen önlemleri nedeniyle kuruluşlar için büyük sorun yaratmakta, çalışmaları engellenmektedir. Bunun yanında, kriz dönemlerinde bağış oranları düşüş göstermektedir. Bu durum STK'ları doğrudan etkilemektedir çünkü üyelik ücretlerine ek olarak bağışlar ana finansman kaynaklarıdır. Bir kuruluşun yardım fonları ve nakit akışına ilişkin şeffaflığı, bağışçı güvenini güçlendirmek için artık çok daha önem kazanmıştır. Birçok STK, bağışçılarını düzenli olarak basın, haber bültenleri veya web siteleri aracılığıyla bireysel projeler ve fonların kullanımı hakkında bilgilendirmektedir. Ayrıca STK'lar, bağışların doğru şekilde kullanıp kullanılmadığından emin olunması için denetim şirketleri ve ilgili vergi daireleri tarafından da izlenmektedir. Örneğin, merkezi Berlin'de bulunan Alman Sosyal Sorunlar Merkezi Enstitüsü'nün (DZI) kullandığı "bağış mührü" bağışçıların daha da fazla güven duymasına yardımcı olmaktadır. Mühür, ilgili STK'nın güvenilir olduğunu ve yaptıkları işin saygın olduğunu garanti etmektedir.

DACHSER, terre des hommes'u destekliyor

Tahminlere göre, şu anda dünya çapında kriz bölgelerinde tıbbi bakım sağlayan, mültecilerle ilgilenen, başlangıç ​​aşamasında mikro işletmeleri destekleyen ve daha fazlasını yapan on binlerce STK var. Önde gelen çocuk yardım kuruluşlarından biri de terre des hommes' dur. 1967'de Almanya'da kurulan organizasyon, çocukları kölelik ve sömürüden koruyor, savaş, şiddet ve taciz mağdurlarına bakıyor ve çocuklara eğitim - öğretim sağlıyor. Alman terre des hommes kolu şu anda dünya çapında 386 projeyi desteklemektedir. Uluslararası lojistik sağlayıcısı DACHSER, 2005 yılından bu yana Güney Asya, Güney Afrika ve Latin Amerika'daki terre des hommes çalışmalarını desteklemektedir. "İnsanların kendilerine yardım etmelerine yardımcı olma" ilkesine uygun olarak, terre des hommes, köylerindeki çocukların ve diğerlerinin hayatlarında, kalıcı iyilik için yerel yardım projeleri yürütmektedir. "Küresel bir lojistik şirketi olarak, dünya çapında insanları, pazarları ve üretimi birbirine bağlayan operasyonlarımız var. Buna rağmen herkes küreselleşmenin faydalarını yaşayamıyor. DACHSER CEO'su Bernhard Simon, bu insanlara sahip çıkmak ve yaşam koşullarını iyileştirmek bizim sorumluluğumuzdur," diyor.

DACHSER, terre des hommes ile olan sözleşmesini 2025 yılına kadar uzatarak, Kuzey Hindistan eyaleti Bihar'ın yanı sıra Yeni Delhi ve Uttar Pradesh'teki projeleri de destekleyeceğini açıkladı. İkinci olarak Ingrid Mendonca, bölgede terre des hommes Germany adına bir yardım projesini koordine ediyor ve özellikle şu anda koronavirüs salgını nedeniyle yerel halkın gösterdiği destekten memnun. Ingrid Mendonca, "Gençlik grupları yalnızca kendi topluluklarını desteklemekle kalmıyor, maske dikiyor, yiyecek tedarik ediyor, aynı zamanda diğer köylerdeki, ilçelerdeki, hatta eyaletlerdeki genç insanlarla iletişim kuruyor ve örgütleniyorlar," diyor. "Durumu iyileştirme taahhütleri ilham verici."

Küresel bir lojistik şirketi olarak, dünya çapında insanları, pazarları ve üretimi birbirine bağlayan operasyonlarımız var. Buna rağmen herkes küreselleşmenin faydalarını yaşayamıyor. Bu insanlara sahip çıkmak ve yaşam koşullarını iyileştirmek bizim sorumluluğumuzdur.

DACHSER çalışanları, işverenlerinin sosyal sorumluluk taahhüdünden de yararlanabilir ve sahada terre des hommes projelerini destekleyebilir. Örneğin: DACHSER Ekip Lideri Proje Yönetimi'nden Melanie Diem, Zambiya Livingstone' da terre des hommes ve DACHSER tarafından yürütülen bir sürdürülebilirlik projesini koordine etmiştir. Bu projede, DACHSER Genç Profesyoneller ve terre des hommes ağından öğrenciler yer almıştır. Melanie Diem “Katılımcıların amaca olan bağlılığı çok etkileyiciydi. DACHSER çalışanları, asla temas kuramayacakları bir STK'nın çalışmalarına katılma fırsatına sahipler ”diyor.

Fotoğraf: Kathrin Harms, terre des hommes
Fotoğraf: Kathrin Harms, terre des hommes

Özel bir tür taahhüt

DACHSER ve terre des hommes arasındaki ortaklık, ticari bir şirket ve bir STK'nın birlikte harika şeyler başarabileceğini göstermektedir. Terre des hommes bağış toplama departmanı başkanı Stephan Stolze, "DACHSER ile işbirliğimiz bizim için özellikle değerli ve önemli çünkü büyük bir kişisel bağlılık, açık ve dürüst bir diyalog içeriyor," diyor. “DACHSER’in çalışanları ve özellikle CEO'su Bernhard Simon, DACHSER tarafından finanse edilen terre des hommes projelerine derinden dahil oluyorlar. İlgili bölgedeki insanların nasıl olduğunu ve DACHSER’in desteğinin yerel halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye yardım etmede ne ölçüde başarılı olduğunu bilmek istiyorlar. " 2018'de DACHSER’in taahhüdü, "Social Engagement" kategorisinde Alman KSS Ödülü ile tanındı. Bir STK ile ortaklık, DACHSER'i öncü kılmıştır, çünkü Almanya'da sadece birkaç şirket uluslararası düzeyde aktif olan STK'ları desteklemektedir. Stephan Stolze, "Özellikle daha büyük uluslararası şirketler, BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini ciddiye almalı ve bu alanlardaki projeleri mümkün olduğu kadar uzun süre ile desteklemelidir" diyerek yorumlarını tamamlamıştır.

İletişim Dilsat Demirceken