Uluslar ve kültürler arasındaki diyalog

DACHSER ve terre des hommes'in ortak projesi olan ‘gençlik değişim programı’ kapsamında, Zambiya'dan beş genç, Temmuz ayında Almanya'yı ziyaret etti. Genç DACHSER çalışanları ve ziyaretçiler, atık yönetimi, doğal dünyayı korumak, aile ve iş ortamlarında farkındalık yaratmak gibi çevre ile ilgili önemli konuları ele almak için birlikte çalıştılar. İlgili proje, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından da desteklenmektedir.

DACHSER ve terre des hommes'in gençlik değişim programı: Zambiyalı gençlerin Almanya ziyareti

Zambiya’ dan Ireen Ng’andu, ‘‘Hiç şüphesiz buradaki deneyimlerden, insanlarla olan görüşmelerden, yeni temaslar ve gelecekteki işbirlikleri hakkındaki fikirlerden faydalanacağını’’ belirtirken,  “Ülkenin her yerine seyahat etmek ve gittiğimiz her yerde proje fikrimizi sunmak ve paylaşmak ilginçti. Kesinlikle Livingstone'daki işleri değiştirmeyi ve deneyimlerimi oradaki insanlarla paylaşmayı dört gözle bekliyorum. ” diye ekliyor.

Atık yönetimine odaklanmak

Zambiya ziyareti, lojistik sağlayıcısı ve çocukların yardım kuruluşu ‘‘terre des hommes’’ arasındaki işbirliğinin bir başka kilometre taşıydı. Daha önce Zambiya'yı bir grup genç Alman ziyaret etmişken, şimdi dönüş ziyaretinin zamanı gelmişti. Çeşitli atölye çalışmalarına ek olarak, Zambiya delegasyonu bir geri dönüşüm merkezini ziyaret etti ve Kempten'deki DACHSER Genel Merkezi’ndeki Alman stajyerlerden Alman çıraklık sistemi ve kapsadığı çeşitli meslekler hakkında özgün bilgiler edindi. Proje kapsamında, genç Zambiyalılar, organik bir çiftlikte biyogaz tesisinin nasıl çalıştığı gibi sürdürülebilirlik görüşleriyle özellikle ilgilendiler. Kültürel benzerlikler ve farklılıklar hakkındaki toplantılarda, Afrikalı misafirlerimiz, Zambiya’daki okul sonrası potansiyel kariyer yolları hakkında konuştular. Proje, aynı zamanda Alman katılımcılar üzerinde de etkisini göstermeye başladı: Üzerinde çalıştıkları ‘‘Biyoçeşitlilik’’ konulu bir proje ile DACHSER Merkez Ofis kampüsünde temmuz sonunda iki arı kolonisi kuruldu.

DACHSER 'in CEO' su Bernhard Simon, “Küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz ve gelecekte bu işi yapmanın tek yolu, her yönde anlayış ve iletişim varsa mümkün” diyor. Proje, bu yılın Aralık ayında sona erse de, Alman ve Zambiya gençleri irtibatta kalacak ve uluslar ve kültürler arasındaki diyalogda aktif bir rol oynayarak fikir alışverişinde bulunacaklar.

İletişim Dilsat Demirceken