“İşin püf noktası sağlam tedarik ağları kurabilmek”

Mevcut krizden çıkarabileceğimiz dersler nelerdir? DACHSER CEO'su, Bernhard Simon ile küresel yük akışının geleceği üzerine.

Bernhard Simon, DACHSER CEO

“Koronavirüs pandemisi dünya çapında yük akışını kalıcı olarak değiştirecek mi? Şirket ve devlet kurumlarındaki karar mercileri, potansiyel riskler için şimdiye kadar çok geniş kapsamda yayılmış olan değer zincirlerini yakından incelemeli ve bunları yeni koşullara nasıl adapte edeceklerini iyi araştırmalıdır.

Kriz dönemlerinde yaşanan bu tür düşüşler ve akışlar, küresel tedarik zinciri yönetiminde kesinlikle yeni bir durum değildir. On yıldan daha fazla bir süre önce yaşanan kriz, küresel, mali ve ekonomik açıdan benzer sonuçlara yol açmıştır. Esas konu, tedarik zincirlerini mümkün olduğunca sağlam ve verimli hale getirmeye karar vermekle ilgilidir. Son birkaç yıldır, parola verimlilik olmuştur: lojistik öncelikle optimize edilmesi gereken bir tedarik maliyet faktörü olarak görülüyordu. Koronavirüs krizinin etkisiyle, şimdi vurgu stratejik yönetime doğru kaymaya başlamıştır. Bu, lojistiği üst düzey yönetimde entegre bir disiplin olarak bağlamaktadır. Sağlam bir arz güvenliği açısından ancak bu disiplinde çalışanlar birbiriyle değişken alternatifler oluşturabilirler.

Krizden doğru dersleri çıkarmak

Bilindiği üzere tedarik zincirlerinin, özellikle tıbbi koruyucu ekipman alanında, tamamen kamulaştırılması veya bölgeselleştirilmesi, bir ülkeden tüm yükleri tedarik etmek kadar yetersiz ve risklidir. İşin püf noktası, yerel tedarikçileri Çin, ABD ve Avrupa'dan gelen kaynaklarla birleştiren sağlam bir tedarik ağı inşa edebilmektir. Sonuç olarak daha hızlı, esnek ve sağlam tedarik zincirleri kurabildiğimiz zaman kesinlikle mevcut krizden doğru dersleri çıkarmış olacağız. ”

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken