Rusya – Ukrayna ihtilafı: DACHSER'in küresel hava ve deniz taşımacılığı operasyonları üzerindeki etkisi

Rusya-Ukrayna çatışmasının uluslararası hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı ve demiryolu operasyonları üzerindeki etkisi hakkında sizi bilgilendirmek, ayrıca tedarik zincirlerini mümkün olduğu kadar korumak için hangi önlemleri almamız gerektiğini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bir sonraki duyuruya kadar Ukrayna'dan veya Ukrayna'ya yapılan tüm rezervasyonları askıya alıyoruz. Ayrıca, Asya ve Avrupa arasındaki demiryolu hizmetlerimiz için artık rezervasyon kabul edemiyoruz. Asya ve Avrupa arasındaki kıtalararası kara  taşımacılığında  da Rusya, Beyaz Rusya veya Ukrayna'dan geçecek olan gönderiler için rezervasyon kabul edilememektedir. Alınan bu tedbirler, müşterilerimize ait yüklerin yukarıda belirtilen ülkeler üzerinden güvenli geçişini artık garanti edemiyor olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Havayolları ve nakliye hatları bu güzergahlarda kapasite sağlamaya devam ettiği sürece, bizlerde Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen veya Rusya ve Beyaz Rusya'ya giden rezervasyonları kabul edeceğiz. Bunun yanında bazı taşıyıcıların ve havayollarının bu ülkelere/ülkelerden ulaşımla ilgili faaliyetlerine ara verdiklerini gözlemliyoruz. Söylemeye gerek yok ki, Rusya ve Beyaz Rusya'ya/Belarus' tan yapılan rezervasyonlar, bu ülkelere uygulanan en son hükümet yaptırımlarına tam olarak uymak zorundadır.

Bu özel önlemlerin yanı sıra, operasyonlarımız üzerinde olası ek etkiler bekliyoruz. Çatışma bölgesi ve çatışmaya dahil olan ülkeler uluslararası petrol ve enerji piyasalarında büyük önem taşımaktadır. Bu zaten petrol fiyatlarında çok dinamik bazı gelişmelere ve dolayısıyla BAF ve yakıt ek ücretleri gibi petrolle ilgili yeni ek masraflara neden olmaktadır. Gelişmeleri yakından takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Avrupa havayollarının Rus hava sahasına ve Rus havayollarının Avrupa hava sahasına girmesi yasak olduğundan, hava taşımacılığı pazarında oluşacak kapasite sıkışıklığının başlangıcını şimdiden öngörüyoruz.

Bu durumun ne kadar süreceği yada nasıl gelişeceği şu an için bilinmez bir unsur. Uluslararası tedarik zincirlerinizin devamını sağlamak, müşterilerimize çözümler sunmak ve gelecekteki gelişmelerden haberdar olmak için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Dünya çapındaki ekiplerimiz yüklerinizle ilgili sizinle temasa geçecektir, ancak özel durumunuzu değerlendirmek, hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı veya demiryolu gönderileriniz için daha detaylı bilgi almak isterseniz lütfen yerel DACHSER temsilciniz ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

İletişim Dilsat Demirceken