DACHSER geliri ilk kez 7 milyar Euro'yu aştı

2021 olağan üstü bir yıldı: Hacimlerdeki artış ve yüksek navlun oranları rekor büyüme sağladı; Hava ve deniz taşımacılığında yüzde 78,3 sıçrama gerçekleşti

Hacim artışları ve yüksek navlun oranları DACHSER'de rekor büyüme sağladı.
Hacim artışları ve yüksek navlun oranları DACHSER'de rekor büyüme sağladı.

2021 mali yılında Dachser, konsolide gelirini yüzde 26,0 artırarak 7,1 milyar Euro'ya çıkardı. Bir önceki yılın karantinadan kaynaklanan zorluklarından sonra, lojistik hizmet sağlayıcısı dinamik bir büyüme rotasına geri döndü. 2021 yılında gerçekleşen olumlu sonuç, sevkiyat ve tonajdaki yüzde 6,3'lük veya Grup düzeyinde yüzde 7,7'lik organik büyümeden kaynaklanıyor. Tüm taşıyıcıların yaşadığı yük kapasitesi sıkıntısının neden olduğu yüksek navlun fiyatları, gelirdeki bu sıçramaya damgasını vurdu.

Dachser CEO'su Burkhard Eling, “2021’in üstesinden gelinmesi gereken bazı ciddi zorluklarla birlikte birçok yönden istisnai bir yıl olduğuna şüphe yok” diyor. “Brexit, COVID-19 salgını ve kırılma noktasına itilen küresel tedarik zincirleri nedeniyle müşterilerimiz için büyük bir belirsizlik içinde kaldılar. Bu durumda bile, yüksek kalite ve hizmet seviyesini koruyarak lojistik çözümler sunmayı başardık.  Böylece, müşterilerle bağlarımızı güçlendirdik ve özellikle başlıca müşterilerimizle hedeflenen iş büyümesini gözlemledik. Bu, ekiplerimizin her anlamda özveri gösterdiği koşullar içinde, olağanüstü bir başarıydı.”

2021'e Brexit, COVID-19 salgını ve kırılma noktasına itilen küresel tedarik zincirleri damgasını vurdu ve bunların tümü müşterilerimiz arasında büyük bir belirsizliğe neden oldu. Bu durumda bile, yüksek kalite ve hizmet seviyesini korurken lojistik çözümler sunmayı başardık

Burkhard Eling, CEO at DACHSER

Dachser'in endüstriyel ve tüketim malları (European Logistics), gıda (Food Logistics) taşıması ve depolamasını içeren Karayolu Lojistiği iş alanı, 2021'de gelirini yüzde 12,3 artırarak 4,99 milyar Euro'ya çıkardı. 2020'de Güney Avrupa'da sokağa çıkma yasağı gelirde yüzde 2,2'lik bir düşüşe yol açsa da, sonuç COVID öncesi 2019 yılına göre bile önemli bir artışı gösteriyor.

European Logistics iş kolu, gelirini yüzde 13,1 gibi etkileyici bir artışla 3,92 milyar Euro'ya yükseltti. Birkaç yıllık durgunluğun ardından, sevkiyat sayısı önemli ölçüde yüzde 6,8 artarak 72,0 milyona ulaştı; tonaj daha da artarak yüzde 8,5 ile 30,0 milyona ulaştı. Tüm bölgesel iş birimleri – Almanya, Kuzey Orta Avrupa, Fransa ve Mağrip ve İberya – gelirde çift haneli artışlar kaydetti. Almanya'daki restoranlar ve oteller için COVID ile ilgili kısıtlamalara rağmen, yeni müşterilerin kazanılması, Food Logistics iş kolunun yüzde 9,8'lik bir gelir artışı elde etmesini sağladı. Bu, iş kolu ilk kez bir milyarı aşarak 1,07 milyar Euro gelir elde etti.

2021'de hava ve deniz taşımacılığı, tedarik zinciri kesintileri, nakliye kapasite sıkıntısı ve buna bağlı olarak yüksek navlunlar ile tanımlandı. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak, Air & Sea Logistics iş alanı yüzde 78,3'lük rekor gelir artışı elde etmeyi başardı. Elleçlenen sevkiyatlar yüzde 9,1 ve tonaj yüzde 20,9 arttı. Özel bir başarı da hava taşımacılığı charterlarının Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki düzenli taşımacılık ağını daha da genişletilmesiydi. Dachser, 2021'de toplam 230 charter uçuşunu tamamladı. "Güvenilir şekilde kullanılabilir navlun kapasitesi, müşterilere planlama konusunda kesinlik sağladı ve 2021'deki başarımızın anahtarı buydu. Ayrıca, denizaşırı ülkelerden gelen yükleri doğrudan, çok avantajlı olduğu kanıtlanan, kendimize ait Avrupa kara taşımacılığı dağıtım ağımız ile besleyebildik.," diye açıklıyor Eling.

Stratejik ve geleceğe yönelik aksiyonlar

Değişken koşul ve zorluklar 2022'de piyasayı şekillendirmeye devam ediyor. Ukrayna'daki savaş, insanların acı çekmesine neden oluyor ve aynı zamanda küresel ekonomi üzerinde derin izler bırakıyor. Bununla birlikte rekor düzeyde enerji ve yakıt maliyet artışları, sürücü sıkıntısının daha da artması ve küresel tedarik zincirlerinde sürekli kesintiler var. Küresel tedarik zincirlerindeki kesintiler, kısmen yakın zamanda Çin ve Hong Kong'da meydana gelen COVID-19 salgınlarından kaynaklanmaktadır. Eling, “Tedarik zincirlerini sürdürmenin kriz yönetimi, esneklik ve dayanıklılık gerektireceği bir yıla daha girdiğimizi kabul etmeliyiz” diyor.

Bununla birlikte Dachser, lojistik tesislere, dijital teknolojilere ve ekipmana yatırım yaparak geleceğe de destek sağlıyor. 2021 yılında yaklaşık 100 milyon Euro'luk yatırım yapılan şirkete, 2022'de yaklaşık 200 milyon Euro harcamayı planlıyor. “Bu, Memmingen'deki tam otomatik yüksek raflı depolama alanımız gibi geleceğe ışık tutan projeleri içeriyor. 52.000 palet alanına sahip bu tesis, Ekim ayında açılacak” diye açıklıyor Eling. "Aynı zamanda dijitalleşme, iklim koruması ve özellikle çalışanlarımıza önemli yatırımlar yapıyoruz - sonuçta lojistik her zaman insanlar tarafından insanlar için yürütülen bir iş." 2021'de Dachser dünya çapında yaklaşık 1.000 yeni çalışanı işe aldı ve yaklaşık 2.200 genç şu anda dünya genelindeki Dachser lokasyonlarında staj yapıyor. Dachser'in yaklaşık yüzde 60'lık yüksek öz sermaye oranı, şirketin yatırım politikasına güçlü bir destek sağlıyor.

İletişim Dilsat Demirceken