Brexit Güncellemesi: Neleri bilmemiz gerekiyor

DACHSER olarak, Birleşik Krallık'ın, AB'den çekilmesiyle ilgili güncel gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz çünkü bu güncel bilgilerin şirketiniz için önemli olabileceğine inanıyoruz.

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasındaki ticari müzakereler yavaş bir şekilde ilerlemeye devam ederken, Haziran ayı Britanya hükümetine şu anda 31 Aralık 2020 ile sınırlandırılmış geçiş dönemini uzatmak için son fırsat sağlamıştır. Uzatma talebinde bulunulmadığından, 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Birleşik Krallık'ta gümrük kontrollerinin kademeli olarak başlatılmasına odaklanılmıştır. Geçiş dönemi, yatırımcıların COVID-19'un etkilerinden kurtulmasına ve yeni gereksinimlere hazırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Birleşik Krallık, 1 Temmuz 2021'e kadar sınırlarında tam gümrük kontrolüne tabi olacaktır.

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık hükümeti, Geçiş Sürecinde Kolaylaştırılmış Prosedürler (TSP) ve İthalat KDV'si (PVA) geçişi dahil olmak üzere belirli gümrük kolaylıklarını ortadan kaldırmak için adımlar attı. Bununla birlikte, İngiliz hükümeti 1 Ocak 2021'de gümrük muafiyetinin de en azından geçici olarak gerekli olacağını kabul etti.

Böylelikle, ithalat ciro vergisinin değiştirilmesi olasılığı yeniden gündeme getirilecek. Ayrıca, bir geçiş dönemi için, ithal edilen malların ithalattan hemen sonra değil, altı aylık bir süre içinde hesaplara girilerek beyan edilmesine imkan verecek bir gümrük prosedürü olacaktır. Bu prosedür "Ertelenmiş Beyan" olarak nitelendirilir.

İngiltere ve AB arasındaki nihai müzakereler için bir AB zirve toplantısının 17-18 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Son olarak, 19 Ekim 2020'de bir "anlaşmalı veya anlaşmasız" senaryosunun sonuçları açıklanmalıdır.

Görüşmelerin sonucuna bakılmaksızın, Ocak 2021'den itibaren Birleşik Krallık'a ve İngiltere'den ihraç edilen tüm malların, ürün grubu tarafından derecelendirilen bir sürecin parçası olarak yukarıda açıklanan geçiş döneminde de olsa, tarife muamelesi gerektirmesi beklenmektedir.

https://www.gov.uk/transition bağlantısına tıklayarak gerekli önlemleri özetleyen bir sayfaya ulaşabilirsiniz:

Ayrıca Birleşik Krallık hükümeti, Birleşik Krallık'tan / Birleşik Krallık’a ihracatçı ve ithalatçı olarak yapılması gereken hazırlıkların ayrıntılarını yayınladı; bunlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

https://www.gov.uk/prepare-to-import-to-great-britain-from-january-2021

https://www.gov.uk/prepare-to-export-from-great-britain-from-january-2021

Daha fazla bilgi için aşağıdaki indirme linkinden dokümanlara ulaşabilirsiniz

Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen ilgili DACHSER şubesindeki yerel temsilcinizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Additional Information on important measures PDF (0,02 MB)
Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken