Avrupa Birliği'nde Yeni İthalat Kontrol Sistemi

Avrupa Birliği (AB), 01 Mart 2023 tarihinde İthalat Kontrol Sistemi 2'yi (ICS 2) uygulamaya başlayacaktır. ICS 2, uzun yıllardır yürürlükte olan mevcut ICS 1 sisteminin yerini tamamen alacaktır.

Yeni ön yükleme gümrük güvenliği programının temel amacı, güvenlik önlemlerini iyileştirmek, Avrupa pazarını  ve vatandaşlarını güvenlik ve emniyet tehditlerine karşı  korumaktır. ICS 2, varış noktası AB'de bulunan tüm hava kargo gönderilerine (İsviçre ve Norveç dahil) ve aynı zamanda AB üzerinden transit gönderilere de uygulanacaktır.

ICS 2 ve Yükleme Öncesi Ön Kargo Bilgileri (PLACI)

Mevcut ICS 1 prosedürü uyarınca, havayollarının, uçak AB'ye gelmeden dört saat öncesinde Ana Hava Konşimentosu (MAWB) başına bir varış öncesi Giriş Özet Beyanı (ENS) veri seti  sunmaları gerekmektedir. Gelecekte, Ara Hava Konşimentosu (HAWB) seviyesinde ek veriler içerecek olan PLACI (Yükleme Öncesi Ön Kargo Bilgileri) adı verilen ek bir ön yükleme veri seti uygulanacaktır. Bu dosyalama mümkün olduğunca erken hazırlanmalı, ancak yük uçağa alınmadan hemen öncesinde işleme alınmalıdır. Havayolu şirketi tarafından gönderilen varış öncesi mesaj değişmeksizin sabit kalacaktır.

Gerekli PLACID bilgileri:

  • Gerçek gönderici (tam ad ve tam adres)
  • Gerçek alıcı (tam adı ve tam adresi)
  • EORI gerçek alıcı sayısı
  • Paket sayısı ve toplam brüt ağırlık
  • 6 haneli HS kodları ve yüklerin ayrıntılı açıklaması

ICS 2 işlemi gönderileri nasıl etkiler?

Son teslim tarihine uymak için, nakliye firması ve havayolu şirketi, gerekli PLACI verilerini Avrupa Makamlarına mümkün olan en kısa sürede sunmaktan sorumludur. PLACI verileri ICS 2 platformuna gönderildikten sonra, AB makamları bir risk analizi gerçekleştirecektir. Risk analizi, gönderinin bir risk teşkil ettiğini belirlerse ve/veya herhangi bir veri düzensizliği varsa, kalkış havaalanında durdurulabilir ya da yüksek riskli bir gönderi olarak taranması gerekebilir.

Konu ile ilgili olası sorularınız ve gönderiniz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen DACHSER temsilcinizle iletişime geçiniz.

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken