Gözünüz her şeyin üzerinde olsun

Her geçen gün daha hızlı dönen bir dünyada, öngörülebilirlik ve şeffaflık iş dünyasının temel zorlukları haline geliyor. Müşterileri adına Avrupa çapında çok çeşitli ürün taşıyan lojistik uzmanları için de bu konular dikkat gerektiriyor. DACHSER, gerçek zamanlı taşıma takibini artık grupaj lojistiğinde de uygulamak için Swap-body kasaları ve European Logistics treylerlerini 5G/LPWAN özellikli akıllı takip cihazlarıyla donattı ve bunları akıllı BT sistemlerine bağladı.

Yeni geliştirilen telematik sistemleri genel kargo lojistiğinde kalite ve verimliliği artırıyor. Fotoğraf: DACHSER/Matthias Sienz
Yeni geliştirilen telematik sistemleri genel kargo lojistiğinde kalite ve verimliliği artırıyor. Fotoğraf: DACHSER/Matthias Sienz

İspanya Endülüs’ten Norveç'e, Portekiz'den Türkiye'ye - DACHSER'in 8.500 Swap-body kasası ve 3.500 treyleri her yıl Avrupa'da binlerce kilometre yol kat ediyor. Taşıma konteynerlerinin taşıdığı ürünler arasında giyim ve kozmetik sektöründen ürünler, gıda maddeleri, otomotiv endüstrisi için bileşenler ve aynı zamanda genel kargo ve kimyasal taşımalardan kaynaklanan tehlikeli madde ürünleri yer alıyor. DACHSER her yıl 80 milyondan fazla gönderi taşıyor. Trafik yoğunluğu veya rota değişiklikleri nedeniyle teslimatta yaşanan gecikmeleri takip etmek, mevcut durumu müşterilere iletmek, özellikle grupaj işinde çalışanlar ve telematik sistemlerinin yönetiminde daha da zorlayıcı olabilmekte.

Gerçek zamanlı izleme

Yükleme konteyneri olarak kullanılan Swap-body kasaları belirli bir çekici ünitesine bağlı olmamakla beraber farklı araçlar tarafından hızlı ve kolay bir şekilde alınıp taşınabilir ve tekrar indirilebilir. Uzun mesafeli taşımacılıkta, genellikle transit terminaller arasında değişim işlemi sağlanarak karşılaşma trafiği olarak bilinen bir şekilde başka bir çekici ünitesiyle yolculuklarına devam ederler. Genellikle bir sonraki sefer için belki 239 Road Logistics şubelerinden birinin bahçesinde, bir müşterinin yükleme alanında veya bir park alanında krikolu ayaklar üzerinde bekleyebilirler. Uzun bir hizmet ömrü için tasarlanmış sağlam bir sistem olan kendinden destekli Swap-body kasa gövdesi, çekici ünitesiyle ne enerji ne de bilgi paylaşır.

"Gerçek zamanlı lokalizasyon ve görselleştirme kombinasyonu ile genel kargo ağımızdaki sevkiyatların takibi ve kontrolünde kararlı bir adım atıyoruz. Çalışanlarımız kapasite planlamasında destekleniyor, böylece taşımaların kullanımını optimize edebiliyor ve elleçlemede verimliliği artırabiliyorlar" diyor DACHSER Karayolu Lojistiği COO'su Alexander Tonn.

Ancak bu esnekliğin elbette bir bedeli var: Swap-body kasaların rotaları ve konumları başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ayrı ayrı izlenebilir olmalıdır. Sonuçta, takas gövdesinin nerede olduğunu biliyorsanız, yüklenen sevkiyatların nerede olduğunu da biliyorsunuz demektir. Bu nedenle her bir Swap-body yenilikçi akıllı takip cihazlarıyla donatılmıştır: Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanılarak konteynerler gerçek zamanlı olarak takip edilebilir ve böylece varış süreleri tam olarak hesaplanabilir. Şirketin nakliye yönetim sistemindeki sevkiyat verilerine "bağlı" merkezi bir platform, treyler ve çekici ünitelerinden gelenler de dahil olmak üzere tüm bu konum verilerini bir araya getirir.

Çalışanlar, telematik panolar olarak bilinen panoları kullanarak analiz için araçların mevcut konum verilerini çağırabilir. Bir navigasyon sistemi gibi, panolar trafiği gerçek zamanlı olarak izler ve aracın veya ekipmanın tam konumunu dijital bir harita üzerinde görüntüler. Böylece çalışanlar müşteriler veya transit terminaller için tam teslimat süresini, yükleme ve dönüş yüklemesini önceden planlayabilir. Panolar ayrıca taşıma birimleri için yaklaşan servis randevuları hakkında da bilgi sağlar. Bu veriler, maksimum şeffaflık için tasarlanmış güvenilir süreçlerin temelini oluşturarak operasyonel süreçlerin daha iyi izlenmesini, hataların ve verimsizliklerin erken bir aşamada tespit edilip ortadan kaldırılmasını ve prosedürlerin sürekli olarak optimize edilmesini mümkün kılıyor. Grupaj lojistiği için avantajlar açıktır: gerçek zamanlı yükleme ve görselleştirmenin birleştirilmesi, ağdaki sevkiyat takibi ve yönetimini iyileştirir. Bu sistem, taşıma kapasitesinin kullanımı ve transit terminaldeki verimlilik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu şekilde, giderek azalan kapasiteye rağmen kalite gereksinimlerini yükseltmek bile mümkündür.

DACHSER'in aktarma deposundan Swap bodies. Fotoğraf: DACHSER/Matthias Sienz
DACHSER'in aktarma deposundan Swap bodies. Fotoğraf: DACHSER/Matthias Sienz

İhtiyaç duyulan her yerde teknoloji

Lojistik hizmet sağlayıcısının müşterileri, yüklerinin tam olarak ne zaman ulaşacağına dair gerçek zamanlı ve daha kesin bilgiler aldıkları için artan tedarik zinciri şeffaflığından faydalanmaktadır. Örneğin kimyasal ürünler için yüksek güvenlik ve kalite spesifikasyonları da merkezi olarak yönetilen BT sistemi ile her yönden izlenebilmektedir.

DACHSER, Swap-body kasalarında kullanılmak üzere yenilikçi akıllı takip cihazlarının geliştirilmesini sağlamak için Deutsche Telekom ve diğer teknoloji şirketleriyle birlikte çalıştı. Cihazlar, güneş pilleriyle desteklenen enerji tasarruflu pil modüllerinden oluşan Deutsche Telekom'un üst düzey SIM kartlarını içeriyor. Özellikle sağlam ve hava koşullarına dayanıklı olan bu cihazlar -40°C ila +105°C arasındaki sıcaklıklara dayanabilmekte ve böylece araçların seyahat etmesi gereken her türlü iklim bölgesinde çalışabilmektedir. Yaklaşık altı aylık şarj kapasitesi sayesinde kış ayları veya güneş ışığının az olduğu uzun süreli kötü hava koşulları bile sorun teşkil etmez. GPS veya Galileo gibi modern uydu tabanlı konumlandırma teknolojisi ve yeni 5G/LPWAN ağlarına (LTE-M) dayalı kablosuz modüller sayesinde konumun tam olarak tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Halen yaygın kullanımda olan diğer kablosuz standartlar da sürekli alım sağlamak için kullanılmaktadır. Entegre çözüm, bir Swap-body gövdesinin on iki yıllık hizmet ömrü boyunca bakım gerektirmeden dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Swap-body araçlarının uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde takip edilmesi fikrini uygulanabilir bir çözüme dönüştürmek için DACHSER Enterprise Lab'de epeyce uzun bir süre araştırma ve geliştirme çalışması yapılması gerekti. Fraunhofer IML'den araştırmacılar ve DACHSER'den lojistik uygulayıcıları 2017'den bu yana burada belirli görevler üzerinde birlikte çalışıyorlar. Amaçları, araştırmayı yeniliğe dönüştürmek ve daha sonra DACHSER'in tüm grupaj ağına uygun maliyetli bir şekilde ölçeklendirilebilecek pratik pilot programlar başlatmak. Bu örnekte, araştırma ekipleri dikkatlerini erkenden yeni LPWAN kablosuz teknolojilerine yöneltti. Deutsche Telekom ile birlikte, araştırmayı uygulamaya koymayı, lojistik şirketi ve özellikle müşterileri için somut faydalar elde etmeyi başardılar. Cebelitarık Boğazı'ndan Artic Circle'a kadar odak noktası güvenlik ve kalitedir, çünkü genel kargo lojistiğinde önemli olan budur.
Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken