DACHSER büyümede bir sıçrama daha görüyor

Ekonomik patlama ve normalleşme arasında: DACHSER ek bir milyar Euro gelir elde ediyor ve 300 milyon Euro'nun üzerinde yatırım planlıyor

Lojistik sağlayıcısı DACHSER, 2022 mali yılında 8,1 milyar Euro (+ yüzde 14,9) gelir elde ederek üst üste ikinci kez çift haneli büyüme kaydetti.

DACHSER büyümede bir sıçrama daha görüyor
DACHSER büyümede bir sıçrama daha görüyor

Yüksek düzeyde lojistik uzmanlığı, güvenilirlik ve hizmet kalitesi DACHSER'in geçen yılki başarısının temellerini oluşturdu. DACHSER CEO'su Burkhard Eling, şirketin Münih'teki yıllık basın toplantısında "Yeni bir lige girmek üzereyiz" dedi. "Müşterilerimiz tedarik zincirlerine getirdiğimiz esnekliği takdir ediyor ve bu hizmeti ödüllendiriyor. Bugün DACHSER, küresel olarak birbirine bağlı çözümler için bir ortak ve optimize edilmiş tedarik zincirleri için bir danışman olarak algılanıyor."

Koronavirüs pandemisi sırasında hava ve deniz taşımacılığı işimiz profilini önemli ölçüde yükseltti

Burkhard Eling, CEO DACHSER

Buna ek olarak, bu büyümenin ana itici güçleri, piyasada yüksek fiyat seviyelerine yol açan aksamaya eğilimli tedarik zincirleri ve kısıtlı kapasite olmuştur. Eylül 2022'den itibaren lojistikteki ekonomik patlama, özellikle hava ve deniz taşımacılığında azalan sevkiyat sayıları ve oranlarıyla işlerin net bir şekilde normalleşmesine dönüştü. Yılın tamamında DACHSER, geçen yılla aynı ağırlıkta 81,1 milyon gönderi (yüzde -2,9) taşıdı: 42,8 milyon metrik ton.

Ayrıntılı olarak iş geliştirme

DACHSER'in endüstriyel ve tüketim ürünleri (European Logistics) ve gıda (Food Logistics) taşımacılığı ve depolamasını kapsayan Karayolu Lojistiği iş alanı, 2022 yılında gelirini yüzde 14,2 artırarak 5,7 milyar Euro'ya yükseltti. Taşınan tonaj yüzde 0,4 oranında hafif bir artış gösterirken, yüksek yakıt ve enerji fiyatları ve artan tüketici kısıtlaması ortamında sevkiyat sayısı yüzde 2,8 oranında düşmüştür.  

European Logistics iş kolu gelirini yüzde 13,4 oranında artırarak 2021'de olduğu gibi aşağı yukarı aynı oranda büyüdü. Buna karşılık, sevkiyat sayısı yüzde 3,5 oranında düştü. Tonaj ise 30,0 milyonda sabit kaldı. Food Logistics iş kolu 2022'de büyük bir büyüme kaydetti ve gelir yüzde 17,1 oranında arttı. Koronavirüsle ilgili kısıtlamaların kaldırılmasından sonra bir telafi etkisi olarak, bu iş kolunda hem sevkiyatlarda (yüzde +1,8) hem de tonajda (yüzde +1,1) hafif artışlar oldu. DACHSER Food Logistics geçtiğimiz mali yılda 1,3 milyar Euro gelir elde etti ve böylece iş modelinin istikrarlı ve güvenilir bir ayağı olmaya devam etti.

2021'deki olağanüstü gelir artışının ardından, geçen yıl hava ve deniz taşımacılığındaki fazla kapasite  ve Çin'deki büyümenin yavaşlaması, Air & Sea Logistics iş alanındaki büyümenin daha düşük bir seviyede kalmasına etken oldu. Burada DACHSER, sevkiyat sayısı toplamda yüzde 7,3 oranında düşmesine rağmen yılı yüzde 16,7'lik bir artışla 2,1 milyar Euro'dan 2,4 milyar Euro'ya yükselterek kapattı.  

Eling, "Koronavirüs pandemisi sırasında hava ve deniz taşımacılığı işimiz profilini önemli ölçüde yükseltti" dedi. "Deniz taşımacılığında LCL grupaj işinin ve sadece geçen yıl 260 uçuş gerçekleştiren hava taşımacılığı charter ağının genişlemesi katkıda bulunan faktörler oldu. Müşterilerimiz hizmetlerimizin karada, denizde ve havada ne kadar derinlemesine entegre olduğunu takdir ediyor. Bu USP'yi gelecekte daha da güçlendireceğiz."

Depolama, katma değerli hizmetler ve taşımacılığın akıllı bir kombinasyonu olan kontrat lojistiği ile yapılan işler çok olumlu bir şekilde gelişti. DACHSER 2022 yılında kontrat lojistiği müşterilerine 2,7 milyon palet alanı sunarak bir önceki yıla göre yaklaşık 152.000 palet daha fazla alan sağladı. Şirket şu anda dört kıtada 163 depo lokasyonuna sahip ve 2023 yılında 14 tesis daha eklemeyi planlıyor.  

İş gücü 2022 yılında yaklaşık 1.100 kişi artarak toplam 32.850'ye ulaştı. Yüzde 60'ın üzerindeki yüksek özkaynak oranı, DACHSER'in ekonomik açıdan zor zamanlarda bile dijitalleşmeye, iklim eylemine, çalışanlarına ve ağını genişletmeye önemli yatırımlar yapmaya devam etmesini sağlıyor.  

Eling, şirketin 2023 yılında da çizdiği rotada devam edeceğini belirterek, 2022 yılında yaptığı 196 milyon Euro'luk yatırımın ardından 2023 yılında 300 milyon Euro'nun üzerinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı. DACHSER yeni yıla Hollandalı gıda lojistiği şirketi Müller'i ve Avustralya Melbourne merkezli hava ve deniz taşımacılığı şirketi ACA International'ı satın alarak başladı.  

Yıl, nispeten düşük taşıma hacimleriyle temkinli bir başlangıç yaptı, ancak DACHSER endişelenmek için bir neden görmüyor. Eling Münih'te yaptığı açıklamada, "İki yıllık olağanüstü gelir artışının ve aynı zamanda operasyonel ekipler üzerindeki olağanüstü baskının ardından, 2023'te lojistikte ve işimizde biraz normale dönmeyi bekliyoruz" dedi.  

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken