"Rotayı belirledik"

2021, DACHSER'in büyük bir istikrar ve dayanıklılık göstererek üstesinden gelebildiği zorluklarla dolu bir yıldı. Bu zor zamanlarda şirket, özellikle iklim koruma faaliyetleri açısından önemli bir stratejik rota belirledi. CEO Burkhard Eling' in konu çalışmalara değinen yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Burkhard Eling, CEO DACHSER

2021 yılı tedarik zinciri darboğazlarının yılı oldu. Olağandışı hava koşulları ve Süveyş Kanalı'nın tıkanmasının yanı sıra koronavirüs pandemisinden kaynaklanan karışıklık, küresel lojistik altyapısındaki mevcut zayıflıklara o kadar parlak bir ışık tuttu ki, bazı insanlar şimdi ekonomik büyümeyi de riske atan "yeni bir kıtlık ekonomisinden" bahsediyorlar.

Tüm bu koşullara rağmen yine de biz güçlü bir ekibiz. Bu nedenle müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte küresel tedarik zincirlerini çalışır durumda tutmayı ve yüksek kalite sunmayı hep birlikte başardık. Esnek ağımız bunun için tasarlanmıştır. Aynı zamanda, bu yıl bizi geleceğin sorunlarıyla başa çıkmak için donatan stratejik bir rota belirledik.

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı COP26, bu sorunlardan birini gündeme getirdi. Önümüzdeki yıllarda, daha fazla sürdürülebilirlik arayışı, küresel gündemi belirleyen ana güç olacaktır. Sektörümüz bir istisna değildir; daha sürdürülebilir lojistik için rota üzerinde uzun zamandır çalışılmakta. Kısmen önemli teknolojilerin henüz erken deneme aşamasında olması nedeniyle, önümüzdeki yol zorlu olacak.

Sürdürülebilirliğe sürekli ve kalıcı bağlılık

DACHSER'de iklim koruması konusuyla tamamen ilgileniyoruz ve bunu proaktif bir şekilde ele alıyoruz: şu anda emisyonsuz şehir merkezi konseptimizi on bir Avrupa şehrine genişletiyor, Avrupa genelinde mega treylerlere geçiyor ve fotovoltaiklere yatırım yapıyoruz. 2022 itibariyle dünya genelindeki tüm elektrik alımlarımız yeşil olacak. Ayrıca, daha fazla akülü elektrikli kamyon ve şarj istasyonu satın alacağız, hidrojen kamyonlarının testlerine katılacağız ve ayrıca şirket araçlarından oluşan filomuzu kademeli olarak dönüştüreceğiz.

Tüm bu önlemler bireysel adımlardır - ancak birlikte, sürdürülebilirlik konusundaki süregelen ve kalıcı taahhüdümüzü temsil ederler. Bu yolu müşteriler, çalışanlar, araç üreticileri ve ortaklarla birlikte izleyeceğiz, çünkü küresel topluluğun kendisine koyduğu hedeflere ulaşmanın tek yolu çabalarımızı birleştirmektir.

İletişim Dilsat Demirceken