Brexit – ASL müşterileri için bilgilendirme

İngiltere’nin, Ekim 2019’ un sonuna kadar Avrupa Birliği’nden olası ayrılma durumuyla karşı karşıyayız.

Bu durum, İngiltere’ye ve İngiltere’den yapılan gönderileri etkileyecektir ve gecikmelerin yaşanması muhtemeldir. Bunun yanı sıra , gönderilerin daha yüksek bir yüzdesinin gümrük makamları tarafından işleme konulma gerekliliği ve Avrupalı ​taşımacıların sınır kontrollerinden kaçınması sebebiyle taleplerin Hava Taşımacılığı’na kayması beklenmektedir.

Özellikle doğrudan Birleşik Krallık'a gönderilmeyen ya da  Birleşik Krallık dışı fakat Avrupa Kıtası’nda dolaşım sağlayacak yüklerde gecikmeler bekliyoruz. Bir örnekleme ile açıklamak istersek, Deniz Taşımacılığı gönderileri Rotterdam’da boşaltılacak ve İngiltere’ye kamyon ve feribotla ulaştırılacaksa:

• Avrupa Kıtasında, Birleşik Krallık mallarına ait mali temsil artık mümkün olmayacaktır. Bunun yerine, bir transit prosedür açılmalıdır.

• Calais / Dover' da yaşanması olası sorunlar, malların Birleşik Krallık'a tesliminde gecikmelere neden olacaktır.

• AB’den, İngiltere’ye yapılan müteakip teslimatlara ilişkin gümrükleme masrafları dahil edilmek zorunda olduğu için uluslararası ticari teslim prosedürlerinde değişiklik gerekebilir.

Yaşanması olası tüm bu olumsuz koşullar sebebiyle her şey çözülene kadar, en azından Brexit'i takip eden bir süre için yüklerinizi İngiltere’ ye doğrudan göndermenizi önemle tavsiye ederiz.

Ek olarak, aşağıda “Brexit kontrol listesi” ni bulabilirsiniz.

İletişim Dilsat Demirceken