İçeriden gelen yenilikler

DACHSER'in stratejik inovasyon programı Idea2net, şirket çalışanlarını gelişimin odak noktası haline getirmekte ve onlara DACHSER'in geleceğini aktif olarak şekillendirme fırsatı vermektedir. Buluş ve yaratıcılık söz konusu olduğunda sınır gökyüzüdür.

Idea2net: İnsanlar ve fikirlerinden oluşan bir ağ.

İmkansız! Potansiyel olarak çığır açan yeni fikirler gerçekleşme sürecinde her zaman bir dereceye kadar şüphecilik ile yol kat eder. Şirketin kurucusu Thomas DACHSER'in daha sonra teknolojiden sorumlu genel müdürü olan damadı Thomas Simon için de durum kesinlikle böyleydi. 1960'ların sonunda, grupaj lojistiği için nakliye konteynerini model alan standart bir taşıma konteyneri fikrini ortaya attı: swap body. Başlangıçta şüpheyle karşılanan bu çığır açan ve esnek karayolu taşımacılığı yeniliği, tüm sektörde devrim yaratmaya devam etti. Bugün, DACHSER'in bu buluşu olmadan lojistik sektöründe yaşamı hayal etmek imkansız.

Bununla birlikte, her fikir otomatik olarak bir inovasyon değildir - hele swap body kadar önemli bir inovasyon hiç değildir. Ancak genellikle diğer birçok fikirle birlikte bir yenilik haline gelebilir. İşte tam da bu nedenle DACHSER Idea2net'i kurdu. CEO Burkhard Eling ve CDO Stefan Hohm liderliğindeki Idea2net Program Yönetimi, bu stratejik odak programını koordine ediyor. "Idea2net, DACHSER'in değerleri doğrultusunda bir inovasyon kültürünü teşvik etmekle ilgilidir. Şirket çapında bir Idea2net topluluğu kurarak, işbirliğine dayalı bir inovasyon sürecinin önünü açıyor," diyor Hohm. Bu stratejik odak programı, belirli keşif alanlarının temelini oluşturan yeni teknolojiler ve mega trendlerle özel olarak uyumludur. Bu şekilde, inovasyon süreci tanımlanmış yol gösterici ilkelere ve net bir odağa sahip oluyor. Idea2net halihazırda çok sayıda inovasyon konusunun ilerlemesine yardımcı olmuştur. Örneğin DACHSER'in yeni telematik çözümleri, çok sayıda yapıcı çalışan fikrine dayanmaktadır. Bu fikirler aynı zamanda Şehir Dağıtımı konseptinin ve DACHSER'in kısa mesafe taşımacılığına yönelik sistemlerinin geliştirilmesinde ve iyileştirilmesinde de etkili olmuştur.

Philipp Wörner ve Lukas Behrens, Idea2net'in şube düzeyinde ve tüm ağ için çok sayıda iyi fikri inovasyona dönüştürmeye yardımcı olduğunu bilenler arasında. Almanya'nın Karlsruhe kentindeki DACHSER şubesinde proje yöneticileri olarak yerel Idea2net faaliyetlerini koordine ediyor ve yerinde inovasyon elçileri olarak çalışıyorlar. İşbirliğine dayalı bir dijital platform olan Idea2net Space'te çalışanlar, tesis içi süreçlerdeki küçük iyileştirmelerden yeni iş modelleri geliştirmeye yönelik yenilikçi fikirlere kadar çeşitli öneri ve yorumlar ekleyebiliyor. "Hiçbir fikir gözden kaçmıyor" diyor Wörner. "Aksine, Idea2net Space çalışanların ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak takip etmesine bile olanak tanıyor. Aynı zamanda herkes fikir üretme sürecine ve tartışmaya katılmaya davet ediliyor. Bu şekilde platform, DACHSER'de devam eden farklı inovasyon faaliyetleri hakkında en önemli bilgileri kademeli olarak bir araya getiriyor."

Adım adım başarıya

İlk olarak, her şubedeki yerel fikir komitesi başvuruları değerlendirmekte ve fikir onaylanırsa, en iyi durumda  doğrudan kullanıma sunulmaktadır. Eğer fikirler sadece şube için değil, bir bütün olarak ağ için de işe yarama potansiyeline sahipse, merkezi Idea2net Program Yönetimine iletilir. Gelecek vaat eden fikirler daha sonra inovasyon sürecinde "beslenir", burada konuya göre diğer fikirlerle bir araya getirilir ve uzman bilgisi ile geliştirilir. Bu da ön projelere ve her şey yolunda giderse net bir zaman çizelgesi ve bütçe planı olan somut inovasyon projelerine olanak sağlar.

Idea2net, çalışanları sadece kendi şubelerinde değil, tüm DACHSER dünyasında birbirine bağlıyor. Bugün, en az 23 ülkede 149 yerel irtibat sorumlusundan oluşan ve her biri kendi beceri seti ve deneyimlerine sahip sevkiyat görevlileri, insan kaynakları yöneticileri, faturalama uzmanları, satış müdürleri ve daha fazlasını bir araya getiren uluslararası bir Idea2net topluluğu var. Şubelerindeki sorumlulukları arasında yerel fikir komitelerine liderlik etmek, meslektaşlarını devam eden inovasyon projeleri hakkında bilgilendirmek ve fikir atölyeleri düzenlemek yer alıyor.

Idea2net'in ne kadar yaratıcı potansiyeli ortaya çıkarabileceği, 38 ülkeden çalışanların Mart ve Haziran 2022 tarihleri arasında küresel bir Idea2net kampanyasına (DACHSER İklim Koruma) katılmasıyla ortaya çıktı. Kampanya on hafta içinde 2.100 fikir, 1.035 yorum ve 8.534 beğeni üretti. Başvuruların çoğu işe gidip gelme, dijitalleşme, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji kaynakları veya enerji tasarruflu aydınlatma ile ilgiliydi.

Geçen yıl Ekim ayında Idea2net Alanı DACHSER Iberia'da da kullanıma sunuldu. Madrid'deki Bölge Merkez Ofisi'nde DACHSER İspanya Proje Müdürü olarak görev yapan Isabel Padilla, bu uygulamanın yürütülmesinden sorumludur. Yıllardır zamanının ve enerjisinin büyük bir kısmını DACHSER Iberia'yı DACHSER'in Avrupa ağına daha fazla entegre etmeyi amaçlayan dönüşüm ve entegrasyon projelerine ayırmıştır. Padilla şöyle diyor: "Idea2net, herkesin inovasyon fikirlerini önce amirlerine danışmak ya da bir sürü çemberden geçmek zorunda kalmadan paylaşmasını çok kolaylaştıran gerçekten heyecan verici bir program." Çalışanlar bu konsepti gerçekten benimsedi: "Ekim ayında başlattık ve sadece ilk üç ayda yaklaşık 300 fikir aldık. Özellikle de bir zamanlar belki de fikirlerini paylaşmayı düşünmeyen çalışanlar artık bu sürece dahil olmayı çok daha kolay buluyorlar."

Padilla, fikirlerin çoğunun günlük uygulamalardan fayda sağlamak amacıyla ortaya çıktığını belirtiyor. "Örneğin, burada yazlar genellikle çok sıcak geçer ve şubelerin içi gerçekten havasız kalabilir. Hava akışını iyileştirmenin etkili bir yolu olarak büyük fanlar kullanmayı öneren çalışanlar oldu. İlk testler halihazırda devam ediyor ve durum umut verici görünüyor."                                  

Padilla, "Programın DACHSER'de birinci öncelik olması hepimiz için ekstra bir motivasyon kaynağı," diyor. "Idea2net henüz İber Yarımadası'na yayılmamış olmasına rağmen İspanya geçen yılki Idea2net kampanyasında (DACHSER İklim Koruma) üçüncü en yüksek katılımcı sayısına sahipti. Çalışanlarımız fikirlerle dolup taşıyor ve yaratıcılıklarını paylaşmaya hevesliler" diyor Padilla.

Idea2net'in ‘swap body’ kadar yön değiştirici bir yeniliğe yol açıp açmayacağını göreceğiz. Behrens, "Ancak buradaki kilit meselenin bu olduğunu düşünmüyorum," diyor. "Birçok küçük adım da sizi ileriye götürebilir." Karlsruhe şubesinde, işyerinde bilgisayara erişimi olmayan lojistik çalışanları için mobil bir Idea2net sergisi kurduklarını da sözlerine ekliyor. "Depodaki panolar çalışanlara şu anda DACHSER'de hangi fikirlerin dolaştığını gösteriyor ve kendi düşüncelerini eklemelerine olanak tanıyor. Dijital ve analog dünyalar arasındaki bu olağanüstü köprü gerçekten popüler olduğunu kanıtlıyor ve bu da herkesin fikir üretmeye dahil olabileceğini gösteriyor" diyor Wörner. İnovasyon elçisi, bu fiziksel katılım platformunun şube genelinde farklı yerlerde kullanılabilmesinden özellikle memnun. Sonuçta, Idea2net sergisi kendi özel ‘swap body’ aracı ile bir yerden bir yere taşınabiliyor: DACHSER'in girişimcilik ve yenilikçilik cesareti gibi temel değerlerini vurgulamak için mükemmel bir yol.  

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken