Deniz taşımacılığı: küresel durum hakkında güncelleme

Deniz taşımacılığı piyasasında süregelen aksaklıkların sonuçları (konteyner eksikliği ve sık yaşanan liman sıkışıklıkları) küresel tedarik zincirlerini etkilemeye devam ediyor. Aşağıda, yüklemelerinizde yaşanabilecek olası problemleri en aza indirebilmeniz için tüm gelişmeler hakkında bir güncelleme sunmaktayız.

ABD Batı Kıyısı / San Pedro Körfezi / Los Angeles Limanı

  • ABD'deki durum son 6 hafta içinde gelişme gösterdi, ancak hala San Pedro Körfezi'nde boşaltılmak üzere limana girmek için kuyrukta bekleyen birkaç konteyner gemisi var.
  • Durumun etkisi, deniz taşımacılığı iç lojistik zincirinde hala görülebilir. ABD'ye sürekli ve yüksek hacimli gelen yüklü konteynerler mevcut birikimi yeniden yaşamayı işaret ediyor.

Süveyş Kanalı

  • Bu olayın 10 haftadan daha uzun bir süre önce meydana gelmesine rağmen, deniz taşımacılığı trafiği sözde "dalgalanma etkileri" nedeniyle hala dengesiz.
  • Süveyş Kanalı'nın açılmasından sonra, gelen ani ve yüksek hacim nedeniyle ilk önce Avrupa limanlarında sıkışıklık yaşandı. Sonrasında benzer sıkışıklıkları Asya, özellikle Çin limanları izledi.

Hamburg ve Bremerhaven / Rotterdam Limanları

  • Süveyş Kanalı'nın ablukası ve yukarıda bahsedilen "dalgalanma etkileri" nedeniyle Hamburg ve Bremerhaven limanlarındaki operasyonlar da dengede değildi.
  • Bu tıkanıklık nedeniyle, armatörler gemileri Wil-helmshaven veya Rotterdam'a yönlendirmeye ikna edildi.
  • Bu sebepler nedeniyle Rotterdam liman operasyonlarında aksamalara yol açabilecek muhtemel gecikmeler de bekleniyor.

Yantian / Shekou / Nansha Limanları

  • Güney Çin bölgesinde (Yantian / Shekou / Nansha vb.) kısıtlı liman operasyonları nedeniyle gecikmeler yaşanıyor. Düzenli operasyonların yeniden başlamasının kademeli olarak yapılabileceği ve öngörülebilir gelecekte tam kapasiteye ulaşılmasının mümkün olmadığı görülüyor.

Her gün taşıyıcılar ve hizmet sağlayıcılarla yakın temas halindeyiz. Tedarik zincirinizi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Size özel teklifler ve en iyi lojistik çözümü sunabilmemiz için lütfen yerel DACHSER temsilcinizle iletişime geçiniz.

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın
İletişim Dilsat Demirceken