DACHSER sürdürülebilir büyüme peşinde

Lojistik hizmet sağlayıcısı yüzde 5,5 büyüme bildirdi; Avrupa ihracat iş kolu büyümenin başlıca lokomotifi olmaya devam ediyor; gönderi, tonaj ve işgücünde yeni rekorlar

Kempten, Münih. 02 Nisan 2019. Dachser 2018 yılında da önemli oranda büyüme gösterdi. Lojistik hizmet sağlayıcısı konsolide net gelirini yüzde 5,5 artış ile 5,57 milyar Euro seviyesine ulaştırdı. Geçen yıl da olduğu gibi gönderi sayısı yükseliş göstererek yüzde 2,5 artış ile 83,7 milyona ulaştı. Tonaj yüzde 3,0 artışla 41,3 milyon metrik tona yükseldi. Geçen yıla kıyasla 1.511 kişi artış ile toplamda 30.609 kişiye ulaşan Dachser işgücü rekor seviyeye erişti.

Dachser sürdürülebilir büyüme peşinde
Dachser sürdürülebilir büyüme peşinde

Küresel lojistik hizmet sağlayıcısının büyümesi yine ekonomik koşullardan güç aldı. Ancak belirli zorluklar da öne çıktı: profesyonel sürücü ve lojistik teknisyeni sıkıntısı, belirgin mevsimsel yoğunluk zirvelerinden ve yük kapasitesi eksikliğinden ortaya çıkan muhtemel kapasite darboğazları ile dizel araç yasakları, Brexit ve uluslararası ticaret ilişkilerinin geleceği konularında büyüyen belirsizlik. "2018'e gelindiğinde lojistik iş kolunun kıt kaynak yönetimi alanına odaklanması gerektiği açıkça anlaşılmıştı," diyor Dachser SE CEO'su Bernhard Simon. "Bu zeminde büyümeye belirli bir amaçla yaklaşmak ve büyüme sürecini kalite, süreçler ve maliyetler arasında sağlıklı bir denge koruyarak yönetmek önem kazanıyor. Sadece sürdürülebilir büyüme çalışanlarımız ve müşterilerimiz için fayda sağlayacaktır."

2018'e gelindiğinde lojistik iş kolunun kıt kaynak yönetimi alanına odaklanması gerektiği açıkça anlaşılmıştı.

Dachser SE CEO'su Bernhard Simon

İş gelişmelerinin detayları

Sanayi ürünleri (European Logistics) ve gıda ürünleri (Food Logistics) taşıma ve depolama faaliyetlerini kapsayan Dachser Karayolu Lojistiği iş alanı 2018 yılında da dinamik bir büyüme sergileyerek konsolide net gelirini yüzde 6,6 artış ile 4,47 milyon Euro seviyesine çıkardı.

European Logistics (EL) iş kolu net gelirinde yüzde 7,0 artışla 3,55 milyar Euro seviyesine ulaşarak en güçlü büyümeyi sergiledi. Gönderi sayısı ve tonaj oranlarının her biri yüzde 3,1 yükseldi. "Dört bölgesel işletme biriminin her biri ağın güçlenmesine önemli katkıda bulundu. Ağın ihracat faaliyetlerine etkisi EL işletme birimlerinin büyümeye ve birbirlerinin büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğini garanti ediyor," diyor Simon.

Dachser Food Logistics iş kolu da 2018 yılında sağlıklı gelir rakamları sergiledi. Konsolide net gelir yüzde 5,3 artışla 917 milyon Euro seviyesine ulaştı. Önceki yıla kıyasla görünürde değişiklik göstermeyen gönderi sayısına karşılık, tonajda yüzde 2,0 artış görüldü. "Kalite stratejimizi devam ettiriyoruz ve karşılığını görüyoruz. Dachser Food Logistics iş kolu uzun yıllardır olumlu gelişim göstermeye devam ederek ulusal taşıma ve sözleşmeli lojistik alanlarında büyüme sağlıyor. Aynı zamanda sınırlar ötesi taşımacılıkta da umut verici büyüme oranları gördük," diye bildiriyor Simon. "Öte yandan, navlun alanı ve sürücü sıkıntısı ile mevsimsel hacim dalgalanmaları bu kesimde sert darbeler vuruyor."

Air & Sea Logistics iş alanı yine istikrarsızlık sergiledi. Kambiyo etkileri, düşen navlun fiyatları ve Çin-Avrupa rotası hacmindeki düşüş eğilimi sonucunda konsolide net gelir 1,19 milyar Euro seviyesinde durgunlaşmıştır. Gönderi sayısında görülen yüzde 2,9 oranındaki düşüş başlıca olarak deniz navlununda görülen yüzde 6,6 tonaj artışı ile karşılanmıştır. "2020'ye kadar bütün harici çözümler yerine şirket içinde geliştirdiğimizin Othello taşımacılık yönetim sistemimizi koymayı planlıyoruz. 2018 yılında sistemin Çin'deki açılış aşamasını tamamlayarak bu projenin önemli bir kilometre taşını koymuş olduk," diye açıklıyor Simon. "Hava ve deniz navlun alanlarında sürdürülebilir büyümenin anahtarı karmaşık ara yüzleri öğrenmek ve bunları yönetmek ile bunlarla lojistik sistemlerimiz arasında derinlemesine entegrasyon sağlamaktır. Avrupa kara taşımacılığı iş kolumuzda gördüğümüz gibi, burada da entegrasyon ve standartlaşma alanlarına yaptığımız yatırımların karşılığını görüyoruz."

Network ve personele yatırım

Kaynak kıtlığı çekilen zamanlarda personele, kapasitelere ve yeniliklere yatırım yapılması Dachser büyümesinin devamı için hayati önem taşıyor. 2018 yılında şirket lojistik tesisleri, bilgi teknolojisi sistemleri ve teknik teçhizata 126 milyon Euro yatırım yaptı. 2019 yılında şirket bu amaç için 234 milyon Euro bütçe ayırdı. Dachser aynı zamanda eğitime de büyük önem veriyor. Bu yaklaşım özellikle profesyonel sürücüler alanında büyük başarı sağladı. "Mevcutta Dachser Service & Ausbildungs GmbH aracılığıyla profesyonel sürücü eğitimi alan 207 personelimiz var. Bu bizi Almanya'daki en büyük sürücü eğitim merkezlerinden biri yapmaktadır. Bir sonraki adımımız transit terminalleri ve depolarında görev alacak lojistik teknisyenlerini de içerek şekilde kapsamımızı genişletmek olacak," diyor Simon.

Dachser hakkında: Dünya genelinde 399 noktada 30.600 çalışanıyla Dachser 2018 yılında yaklaşık 5,6 milyar Euro konsolide net gelir elde etmiştir. Aynı yıl içinde lojistik hizmet sağlayıcısı toplam ağırlığı 41,3 milyar metrik tona ulaşan 83,7 milyon adet gönderiyi işlemiştir. Dachser 44 ülkede ülke organizasyonları tarafından temsil edilmektedir. Dachser hakkında daha detaylı bilgi için www.dachser.com adresini ziyaret ediniz.

Dünya çapında DACHSER
Bize Ulaşın