COVID-19 yeni virüs varyantı Omicron – hava ve deniz taşımacılığı hizmetlerine etkisi

Güney Afrika'da yaygın olduğu tespit edilen yeni COVID-19 virüs varyantı Omicron, bu bölgeye ve bu bölgeden gerçekleşen bazı yolcu uçuşlarının iptaline yol açtı.

Bunun dışında şu anda büyük bir kısıtlama olmamakla beraber bazı ülke veya bölgelerin bu virüs çeşidinin yayılmasını kontrol altına almak adına daha fazla önlem alacağı beklenen bir durumdur.

Bu önlemler yolcu uçuşlarında kapasite eksikliği nedeniyle kargo alanında kısıtlamalara yol açabilir. Ayrıca Hong Kong Havalimanı, Güney Afrika gibi Omicron yüksek riskli ülkelere teması olan kargo uçaklarının bir sonraki duyuruya kadar Hong Kong'a girişine izin verilmeyeceğini duyurdu. Bu nedenle, uçuşların yeniden rotalanması beklenecektir.

Denizyolu taşımacılığı sektörü için şu ana kadar mevcut durumda bir değişiklik olmadı. Yalnızca bir deniz nakliye şirketinden Güney Afrika ile yeni bir hizmetin iki ay süreyle askıya alındığı bilgisini aldık.

Ayrıca, Asya pazarında gemi mürettebatı için COVID-19 önlemlerinin sıkılaştırılmasına ilişkin tartışmalar sürmekte ancak durum hala müzakere aşamasında devam etmektedir. Yalnızca Pearl River Deltası'ndan (PRD) Hong Kong da dahil olmak üzere Güney Çin'e/Güney Çin'den gelen besleyici sefer hizmetlerinin Aralık'tan Ocak'a kadar askıya alınması onaylanmıştır. Bu, karayolu taşıma kapasiteleri ve hava taşımacılığı için taşıma modlarında zorunlu bir değişikliğe yol açabilir.

DACHSER ekibi, gönderinizin gecikme durumunu en aza indirmek adına tüm ilgili kişi ve kurumlar ile günlük olarak iletişim halindedir. Herhangi bir sorunuz varsa, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak yerel DACHSER temsilciniz ile iletişime geçiniz.

İletişim Dilsat Demirceken